Svátek má: Květoslava

Politika

Velikost textu:

Jak pracuje stínová vědecká rada neexistujícího národního parku?

Jak pracuje stínová vědecká rada neexistujícího národního parku?

Prvnízpravy.cz zaskočily doktoranda oboru ekologie jedné univerzity, který  v mírně uvolněném stavu prozradil, jak se formuje stínová rada dosud neexistujícího národního parku. "Když napíšete, na čem pracuji, stejně vám nikdo neuvěří," prozradil mladík.

Kachna na neděli
27.duben 2014 - 23:05

Ekologie je věda budoucnosti. Jaké má uplatnění absolvent tohoto oboru v praxi?

"Uplatnění studentů není moc velké. Moji spolužáci, pokud vůbec sehnali práci, tak za plat 12 000 korun na nejrůznějších místních úřadech rozhodují o tom, kde bude instalovaný stojánek s pytlíky na psí hovínka nebo v ZOOkoutcích ukazují, jaký je rozdíl mezi slepicí a krůtou. Proto jsem se rozhodl přihlásit se na doktorandské studium a svoji budoucnost vidím vedle získání vědecké hodnosti také ve formování stínové vědecké rady budoucího národního parku. Společně se svým vedoucím mé práce testujeme činnost různých ekologicky se tvářících hnutí jako například Jihočeských macech nebo Obzorné záře a dalších a vyhodnocujeme jejich akce a vliv na veřejné mínění."

Chápeme to dobře? Tvoří se stínová vědecká rada národního parku, který ještě nevznikl?


"To přeci nevadí. Vytváříme model, který může být použit kdykoliv, kdekoliv a to dokonce i v zahraničí. Je důležité jen ve správný čas a na správném místě radu zaktivizovat a zviditelnit, což při prodejnosti novinářů a upřednostňování negativních zpráv v mediích není žádný problém."

Koho povoláte do stínové vědecké rady, když to bude potřeba?

"Vybíráme ze salonních profesorů, jak označujeme ty, kteří k té oblasti nebudou mít žádný nebo minimální vztah. Na druhou stranu budou specialisty na určitý druh a je jedno,  zda to bude nějaký pták, zajíc nebo brouk. Dalším členem bude geolog, protože ti mají až na vyjímky kamenné obličeje a geolog vždy najde nějakou vrstvu, kterou budeme potřebovat. Šéfem stínové rady bude  vědec, kterého představíme coby ve světě uznávaného a o němž tady nikdo neví, co kdy v minulosti kde zbabral."

Jaké máte možnosti ovlivňovat veřejné mínění?

"Rozmanité. Máme třeba  kontakt na asistenty vysokých škol, kteří dokážou přivést na demonstrace proti čemukoliv své studenty. Jeden to třeba činí tak, že po těch demonstracích uznává na místě semestrální  práce nebo píše zápočty. Nejlepší jsou ti, kteří slouží a nevědí, že slouží. Máme kontakty na kameramany a novináře, kteří nám tyto akce zdokumentují a emotivně vystupňují."

Některé doličné předměty nelze zfalšovat ?

"To si jenom myslíte. Ve světě existují firmy, které vám pošlou polozmrzlé chráněné ještěrky, brouky, hlodavce a ještě vám poradí, kdy a kam je máte vypustit. Dokážeme si zajistit pytlíky s trusem, který pak rozhazujeme tam, kde potřebujeme. Znám lidi, kteří vám do tří dnů vysadí tříletý strom a nikdo nepozná, že tam ten strom před třemi dny ještě nebyl. Máme obsluhovatele geografických informačních systémů, kteří zase dovedou zakreslit do map to, co si zamaneme. Třeba i výskyt tetřeva tři roky zpět."

Vždyť se přeci musí provalit, že tam ten pták v těch místech nikdy nebyl?

"Nemáte pravdu. Když už jsme narazili na toho tetřeva, nepozná se to. A pak ten poslední sledovaný rok jsme rozhazovali v těch místech, kde jsme chtěli, aby tam byla zaznamenána jeho přítomnost, tetřevý trus. Máme alibi jako kráva."

Proč tohle všechno vymýšlíte?

"Pro peníze. Není třeba tajemství, že ekologové lodní dopravu drží  v pasti již několik let. Když je sucho a  lodě neplují, tak železnice zdraží své služby. Nu a kdyby někdo chtěl s tím něco udělat, tak mu udělíme Ropáka roku, upozorníme na nekalé praktiky betonové lobby a manifest proti výstavbě zdymadel na Labi nám na jakékoliv mezinárodní konferenci podepíší stovky účastníků. Kdo bude zkoumat, že ti lidé, kteří se podepíší, nejenže nevědí, kde je Česko natož  Labe mezi Ústím a Hřenskem. Děláme to pro peníze a vždy se najdou ti, kteří naše služby mohou zaplatit. Je to prostě divočina a funguje."

A co když vás uplatí druhá strana a budete muset změnit svá tvrzení?

"Každý vědec přeci může pod tíhou nových poznatku změnit svá stanoviska. Jednak to potřebuje pro své nové publikace a pak pro své zviditelnění."

Proč chystáte pro neexistující  národní park stínovou vědeckou radu a nikoliv  normální vědeckou radu?

"To je jednoduché vysvětlení.  Normální vědecká rada má určitou odpovědnost a nemůže proti ničemu protestovat a vybírat za to peníze. Potřebují nás také vědci na školách, kteří nebádají v lokalitách, kde to funguje, ale tam, kde jsou problémy. Vždyť k řešení těchto problému mohou požádat o finanční podporu. "

Nebojíte se, že to, co jste zde prozradil, zveřejníme?

"Klidně to zveřejněte. Nikdo vám neuvěří, že tomu tak je. Vždyť přeci je to právě Evropská unie, která  dává na ekologická školení a vzdělávání  a hlavně na odstraňování  nejrůznějších zátěží nemalé prostředky."

Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy kachna. Nu a tak Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli ...


(Petr Skála, fotomontáž ps)