Svátek má: Johana

Zprávy

Velikost textu:

Stavridis: Nemůžeme ignorovat hromadění ruských zbraní v Arktidě

Stavridis: Nemůžeme ignorovat hromadění ruských zbraní v Arktidě

Ruský prezident Vladimir Putin učinil z Arktidy prioritu pro ruskou armádu. Novinovým titulkům dominují události v Sýrii, kybernetické útoky proti USA, ale ruský medvěd se blíží ke Kanadě, píše se v článku CBC News.

James Stavridis, bývalý vrchní velitel NATO
10.leden 2017 - 21:23

Rusko během roku 2016 renovovalo v Arktidě vojenské základny, vybudovalo nová letiště a přístavy. Klíčovým prvkem této vojenské doktríny je  nový ledoborec  Arktika s jaderným  pohonem, který vyplul  16.června z Petrohradu, píše v článku Alex Brockman.

Rusko a Západ jsou v konfliktu na celém světě, je načase, aby se Kanaďané obávali ruského medvěda v Arktidě?

Kreml  se dlouhodobě snaží  oslabit světový  liberálně-demokratický řád  chráněný USA  a působí  proti němu i hackerskými útoky, jak nedávno odtajnily tajné služby USA.

Rusko se rovněž vzepřelo americké politice v Sýrii, podporuje vládu Bašára Asada v jeho občanské válce, anektovalo Krym a podpořilo pro-separatistické povstalce na východní Ukrajině, pokračuje Brockman v analýze.

„Nemůžeme ignorovat hromadění ruských vojenských sil v této oblasti“ upozorňuje bývalý vrchní velitel NATO James Stavridis

Ačkoli Stavridis doufá, že Arktida by se mohla stát oblastí vzájemné spolupráce, nedávná historie naznačuje, že NATO a další severské země musí zústat zůstat ostražití.
 
"Je to prostor NATO, spojenců NATO nebo blízkých přátel NATO," řekl. "měli bychom zvýšit náš dohled nad arktickou oblastí, měli bychom postavit nové ledoborce, aby ruští kolegové pochopili, že máme své zájmy v Arktidě,"pokračoval Stavridis

Americký generál: USA vojensky zaostávají za Ruskem v boji o Arktidu

Rob Huebert, odborník přes Arktidu  z University v Calgary, souhlasí s tím, že Kanaďané musí pozorně  sledovat počínání Ruska.

"Historie nám nedovolí zapomenout, že stát, který používá vojenskou sílu ke změně  hranic pro dosažení politických cílů, obvykle nekončí s tímto svým chováním dokud nenarazí na sílu, která ho zatlačí zpět,“  řekl Huebert.

Huebert je přesvědčen, že  ruská aktivita na dalekém severu je podobná ruským akcím v Sýrii, na Ukrajině a v Pobaltí. Nemá důvěru ve spolupráci s Rusy v této oblasti.

"Musíme najít nějaký způsob, jak reagovat spolu se svými spojenci, než se ruský plán stane mnohem agresivnějším."


(rp,prvnizpravy.cz,cbcnews, foto:arch.)