Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

David Cameron: Chceme, aby Skotsko zůstalo s námi!

David Cameron: Chceme, aby Skotsko zůstalo s námi!

V současné době pouze jedna třetina Skotů nechce nezávislost od Spojeného království. Referendum o nezávislosti proběhne ve Skotsku letos v září.

David Cameron, britský premiér
6.leden 2014 - 09:00

Zastánci nezávislosti na Spojeném království Velké Británie počítají i  s letošními oslavami, kdy uplyne 700 let, kdy po dlouhotrvajících bojích Skotů proti Angličanům, v bitvě u Bannockburnu drtivě porazili Skotové Angličany a získali zpět nezávislost. Boj o nezávislost si Skotové připomínají kultovním snímkem Statečné srdce.

Skotská národní strana (SNP), která propaguje nezávislost Skotsku od roku 1934  si vybrala nejlepší rok pro hlasování o nezávislosti. Letos kromě bezpočtu oslav vítězství Bannockburn 2014, pořádají Skotové i hry Commonwealthu v Glasgowě, kde chtějí ukázat, že i malá pětimilionová země dokáže uspořádat významné sportovní hry.

Na jih od skotských hranic sledují vývoj ve Skotsku s neklidem. Jedná se nejenom o nerostné bohatství, kdy ve skotském Severním moři jsou velká naleziště zemního plynu a ropy, ale i o přístavy britských jaderných ponorek a vojenské základny umístěné ve Skotsku.

"Chceme, aby zůstali," vyzval Skoty britský premiér David Cameron.

V nedávno zveřejněných průzkumech pouze třetina Skotů je rozhodnuta pro nezávislost, třetina je nerozhodnutá. Podle Skotské národní strany právě letošní historické výročí pomůže k vítězství "nezávislých" na Velké Británii.
(rp,foto:arch.)