Svátek má: Oleg

Politika

Velikost textu:

Pokud by Rusko chtělo, porazí NATO v Pobaltí ve třech dnech!

Pokud by Rusko chtělo, porazí NATO v Pobaltí ve třech dnech!

Pokud by Rusko zaútočilo na pobaltské země, bude schopné porazit zde rozmístěná vojska NATO za tři dny.

Ilustrační foto
6.únor 2016 - 20:01

Vyplývá to z výsledků simulace vojenských operací amerického strategického výzkumného střediska RAND Corporation prováděných ve spolupráci s americkou armádou.

„Výsledky jsou jednoznačné. S aktuálním rozmístěním sil se NATO nebude schopno úspěšně bránit své nejzranitelnější státy," uvedl portál Delfi s odkazem na prohlášení RAND Corporation.

V sérii vojenských simulací, které se přehrávaly v průběhu několika měsíců, od roku 2014 do roku 2015, se ruským sílám podařilo obsadit Rigu a Talin za 36-60 hodin. Američtí vojáci a pobaltské státy s podporou US Air Force nemohli zastavit postup mechanizovaných ruských vojáků, a utrpěli těžké lidské ztráty.

USA a další členové aliance nemají v pobaltských státech tolik vojáků, tanků a obrněných vozidel, aby zpomalily postup ruských jednotek, tvrdí David Shlapak a Michael Johnson, analytici RAND Corporation.

„Taková rychlá porážka by dala NATO pouze omezený počet možností, a všechny jsou špatné," uvádí se ve zprávě.

Analytici poukazují na to, že Spojené státy a další členové NATO by mohly uskutečnit protiútok, na což by Rusko mohlo reagovat eskalací konfliktu. Druhá možností je ohrožovat Rusko ve velkém měřítku, včetně použití jaderných zbraní. Třetí možností je alespoň dočasně uznat porážku a začít novou studenou válku s Ruskem.

Putin: Jen nemocný člověk tvrdí, že Rusko napadne NATO!

Studie uvádí opatření, která může NATO přijmout, aby nedošlo k porážce, k posílení jejího východního křídla, dát jasný signál, že pro Rusko nemůže existovat snadné vítězství. Poznamenala, že aby se zabránilo rychlému dobytí Baltu, je nezbytné zde rozmístit sedm sborů NATO, včetně tří brigád těžkých zbraní, zabezpečit leteckou podporu a dělostřelectvo. Náklady na další síly v Pobaltí by mohly dosáhnout 2,7 miliardy amerických dolarů (2,47 miliard eur) ročně.

Zatímco se množí a medializují hry na téma "ruská agrese", v realitě se uskutečňují opravdová opatření na militarizaci výhodní Evropy.

Americký ministr obrany Ashton Carter úterý řekl, že Pentagon požádá ve vojenském rozpočtu pro rok 2017 o 3,4 miliard dolarů na podporu svých spojenců a jejich sil v Evropě. Hlavním důvodem pro tak závažné zvýšení financování označil ruskou politiku na Ukrajině. Bylo oznámeno, že finanční prostředky se zvýší čtyřikrát. Později americký prezident Barack Obama oficiálně oznámil zvýšení vojenského programu na podporu spojenců v Evropě na 3,4 miliardy dolarů v roce 2017. Bylo oznámeno, že to bylo kvůli „omezování ruské agrese". Mluvčí Bílého domu Josh Ernest řekl, že zvýšení americké vojenské podpory spojeneckým programům v Evropě by neměl být interpretováno jako selhání diplomacie ve svých vztazích s Ruskem.

Ředitel odboru evropské spolupráce ruského ministerstva zahraničí Andrej Kelin prohlásil, že Moskva uplatní „kompenzační opatření" v reakci na pokračující expanzi americké vojenské přítomnosti v Evropě.

(kou, prvnizpravy.cz, delfi.lt, foto: arch.)