Svátek má: Bernard

Byznys

Velikost textu:

Erik Best: Nad OKD krouží supi, akcionáři by zaplakali

Erik Best: Nad OKD krouží supi, akcionáři by zaplakali

Ministr průmyslu Jan Mládek  nemohl dát své záměry s OKD jasněji najevo, ale ne každý ho pochopil.

Erik Best, publicista
8.červenec 2014 - 23:10

Celé měsíce se objevovaly známky toho, že se nad OKD stahují supi, chystající se posbírat zdechliny a nechat akcionáře a nezajištěné věřitele na suchu, píše Erik Best, americký novinář žijící v Česku, na webu Final Word.

Mládek jako jeden z prvních vyřkl slovo „bankrot“, který by zabrání firmy znesnadnil, a včera přitáhl šrouby prohlášením, že pokud by byl prodej OKD aktuální, stát by zvážil jeho odkup. Andrej Babiš se do toho vložil se slovy, že aby stát OKD koupil, muselo by být velice levné.

Kdo dostane od státu stamiliony? Horníci nebo Bakala?

Z hlediska ČEZu nákup oddluženého OKD a jeho začlenění do Severočeských dolů dává smysl, přestože synergie jsou omezené. Akcionáři i věřitelé by pořád prodělali kalhoty, ale supi by alespoň zůstali odkázáni do patřičných mezí.

Supi přiživující se na ČEZu jsou samozřejmě úplně jiná záležitost, dodal Best.

Mládek: Stát by v nějaké formě mohl OKD koupit

„Pokud by byla firma OKD na prodej, tak aby nový majitel zajistil její fungování. Pro nás je prioritou v optimálním případě udržet ještě nejméně deset let zaměstnání pro 14 tisíc zaměstnanců, které dneska OKD má, a tomu podřídíme veškeré jednání státu,“ uvedl Jan Mládek, ministr obchodu a průmyslu.

"Pouze v případě, že by hrozilo, že podnik propadne do nějaké divné firmy, tak je zcela legitimní, že nějaký státní podnik se bude účastnit nějaké soutěže a za cenu spíše symbolickou by to eventuálně koupil,“ zdůraznil Mládek pro Radiozurnal.cz.. 

„Aby stát kupoval neziskovou společnost, která má problémy a je v prodělku, je samozřejmě socialistický nesmysl. A hájit se u toho tím, že budeme zachraňovat 14 tisíc pracovních míst, je nesmyslné,“ uvedl k tomu bývalý ministr obchodu a průmyslu Martin Kuba.

(kou, eb, foto: pl)Kurzy

1 $ USD 22.14  Kč
1 € EUR 26.04  Kč
1 £ GBP 28.51  Kč
1 CHF CHF 22.95  Kč
100 руб RUB 37.67  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
91.9
ČEZ
421.1
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
936
FORTUNA
152
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
1008
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
1011
PHILIP MORRIS ČR
15570
O2 C.R.
278
UNIPETROL
292.3
VIG
653.5