Svátek má: Květoslava

Politika

Velikost textu:

Jourová komisařkou přes vesmír? To už brzo nebude ve hvězdách

Jourová komisařkou přes vesmír? To už brzo nebude ve hvězdách

Nový předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představí  druhou zářijovou středu svůj tým. Česko má v komisi zastupovat Věra Jourová, která by se podle dostupných zpráv mohla stát šéfkou pro oblast dopravy a vesmíru.

Vesmír říkáte? To je zatím ve hvězdách
10.září 2014 - 11:00

Podle zpravodajství ČT24 regionální rozvoj, o který stála Věra Jourová, zřejmě získá  Chorvatsko. I když komisaře ještě před nástupem čeká tzv. grilování - tedy veřejné vystoupení spojené s dotazy ze strany europarlamentu.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker už má v ruce kompletní seznam kandidátů na komisaře Evropské unie. Jako poslední svou uchazečku v minulém týdnu nominovala země, kde se všechno kolem EU odehrává ...  Belgie.

Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Slovinsko a Švédsko vyslalo do Bruselu ženy na posty komisařek


Jako poslední svou zástupkyni navrhla do Evropské komise Belgie evropskou poslankyni Marianne Thyssenovou. Připojila se tak k šesti dalším členským zemím, které vyslaly do Bruselu ženy. Kromě České republiky jsou to také Bulharsko, Dánsko, Slovinsko a Švédsko. Jak už víte, italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová bude v komisi zastávat post šéfky diplomacie.

Juncker tak dosáhl minimálního zastoupení žen, které od začátku prosazoval.

"Při těch jednáních jednoznačně říkal, že pohlaví není náhradou kvalifikace. Čili v každém případě požaduje kandidáta, který rozumí fungování Evropy a je schopen řídit i silné portfolio. Fakt, že jde o ženu, je poté možná nějaký drobný bonus," komentoval pro ČT24 státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Věra Jourová je už na Junckerově seznamu

Česká zástupkyně Jourová, která se s Junckerem setkala začátkem září, by se podle serveru EurActiv měla stát eurokomisařkou pro dopravu a vesmírnou politiku. Oblast evropských fondů, o kterou původně usilovala, údajně připadne současnému chorvatskému komisaři pro spotřebitelskou politiku Nevenu Mimicovi.

"Doprava byla jako druhá na seznamu, a když se podívám na ta portfolia, tak doprava je ještě o něco silnější než regionální rozvoj," podotkla k tomu Věra Jourová.

Podle Prouzy se nicméně portfolia dle uniklého seznamu mohou drobně změnit. "Ten únik vypadal jako velmi řízený a myslím si, že to byl spíš pokus otestovat si ze strany Junckerova týmu, jaká bude reakce některých velkých zemí, které v tom uniklém návrhu neměly příliš silné portfolio,"  spekulovat tajemník Prouza.


(ps, Prvnízpravy.cz, , Zdroj: zpravodajství ČT24,   foto: Petr Skála)