Svátek má: Emanuel

Byznys

Velikost textu:

Nedůvěra k americkému Fedu! Banky z něj stahují své zlato!

Nedůvěra k americkému Fedu! Banky z něj stahují své zlato!

Zahraniční centrální banky, které mají uložené zlato v americkém Federálním rezervním systému (Fed), v červenci vyvezly 9,6 tuny tohoto drahého kovu, přiznal ve zprávě Fed.

Ilustrační foto
31.srpen 2015 - 22:02

Repatriační proces zlata z trezorů Fedu pokračoval téměř bez přerušení od začátku roku 2014. Řítí se snad na nás další velká krize?

Od té doby zahraniční centrální banky převzaly 246 tun zlata z Federální rezervní banky v New Yorku, která působí coby strážce drahých kovů jiných států již od konce druhé světové války.

V důsledku klesl objem cizího zlata uloženého ve Fedu na nejnižší úroveň za více než 20 let – na 5950 tun.

Naposledy takovým tempem ztrácel Fed zlato v období od začátku roku 2007 do konce roku 2008 - před globální finanční krizí, která vyústila v bankrot čtvrté největší americké banky Lehman Brothers a největší světové pojišťovny AIG. Poté americká centrální banka přišla o 409 tun zlata.

Novou vlnu repatriace zlata ze Spojených států zahájila před třemi lety Evropská unie. Německo se snaží vrátit zlaté rezervy, které drží na Fed od roku 2012. V roce 2013 Federální rezervní banka v New Yorku odmítla provést audit německého zlata na žádost Bundesbanky, a Německo se následně připojilo k Nizozemsku a Rakousku.

Z plánovaných 674 tun na začátku roku 2015 se ale Německu se podařilo získat jen 5 tun, sdělila  nedávno Bundesbank. Nizozemsko mělo větší štěstí – vrátilo se mu asi 100 tun.

Rusko prodává americké dluhopisy a nakupuje zlato

Známky nedůvěry vůči Federálnímu rezervnímu systému jako strážci zlata se projevují i ve Spojených státech. Například v červnu 2015 zveřejnil záměr vytvořit svoji ochranu drahého kovu a vrátit zlato z New Yorku oznámil guvernér Texasu Greg Abbott. Největšími držiteli zlata v Texasu jsou dva penzijní fondy, které patří University of Texas a Systému penzijního zabezpečení státních učitelů.

(kou, prvnizpravy.cz, federalreserve.gov, finannz.ru, foto: arch.)