Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Porošenko: My chceme mír a proto potřebujeme zbraně!

Porošenko: My chceme  mír a proto potřebujeme zbraně!

Ukrajinský prezident Petro Porošenko požádal Spojené státy o vojenskou pomoc a zvláštní spojenectví. Část amerických zákonodárců, hlavně z pravicového tábora, je nakloněná výraznější pomoci.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
20.září 2014 - 23:02

Americký prezident Barack Obama ale už několikrát dal najevo, že se USA omezí jen na takzvanou neletální pomoc, jako jsou třeba brýle pro noční vidění, deky či vybavení první pomoci.  

Kanadský premiér Stephen Harper podepsal po schůzce s ukrajinským prezidentem  Porošenkem smlouvu o vyčlenění Kyjevu půjčky ve výši 200 milionů dolarů.

Ukrajinská krize nás rozděluje tak jako naše prezidentské volby

Kolik peněz padne na nákup zbraní? Zbyde vůbec něco na humanitární pomoc?

Kanadský premiér Harper, stejně jako mnoho dalších politiků Západu, si neumí vůbec představit, jak obrovské ekonomické problémy Ukrajina má. Aby se země dostala z reálné hrozby státního bankrotu, v němž nyní oběma nohama stojí, potřebuje zhruba 250–300 miliard eur, dále jsou třeba desítky, možná dokonce stovky dalších miliard na vybudování fungující, se západní Evropou srovnatelné infrastruktury, jež je nutností pro následný masivní příliv investorů ze zahraničí. A ještě další stovky miliard korun potřebuje Ukrajina na modernizaci průmyslu národního hospodářství.

Paroubek: Uvědomují si politici Západu rozsah ukrajinských potíží?

Ve hře, v níž se hraje o Ukrajinu, tak částka 200 milionů dolarů představuje pouze drobné, které možná pomohou obrazu Západu v očích médií, ale které na tristní hospodářské situaci, v níž se Ukrajina nachází, nemohou změnit vůbec nic, dodává v komentáři Jiří Paroubek.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)