Svátek má: Viktor

Politika

Velikost textu:

Kateřina Konečná: Stamiliony mají pomoci horníkům, ne Bakalovi

Kateřina Konečná: Stamiliony mají pomoci horníkům, ne Bakalovi

"Sáhněme si do peněženky a napočítejme 57 korun. A to za každého v rodině, i kdyby to bylo tříměsíční nemluvně. Pak pečlivě vyplňme složenku, hlavně dejme pozor, abychom na ni správně uvedli adresu miliardáře Bakaly," přirovnává počínání vlády Kateřina Konečná. 

Kateřina Konečná
19.květen 2014 - 22:08

"Bakalovi, jednoho z nejbohatších Čechů, jemuž peníze zašleme. Panu uhlobaronovi totiž nezbývá na platy horníků, díky jejichž dřině se mu po léta velmi dobře plnila konta. Vlastně ani do peněženek sahat nemusíme, zhruba tutéž částku za nás totiž naše vláda pošle na adresu OKD jako »podporu« dolu Paskov," je pobouřena poslankyně Parlamentu ČR a vedoucí kandidátka pro volby do Evropského parlamentu za KSČM Kateřina Konečná.

"Ještě před pár týdny se hovořilo o dohodě, že stát OKD poskytne 600 milionů korun na sociální programy a rekvalifikace zaměstnanců, kteří by se mohli ocitnout bez práce. Bylo to tedy o naději na to, že propuštění najdou uplatnění a na úřadu práce se nebudou muset zdržovat. O naději, že stovky mužů či žen v produktivním věku a jejich rodiny se nebudou muset obávat existenčních problémů. Avšak realita je jiná. Jak se koncem týdne objevilo v médiích, těch 600 milionů má být použito na výplatu odstupného. Toho odstupného, jež by díky odbory vyjednané kolektivní smlouvě měla propuštěným zaplatit firma samozřejmě z vlastních zdrojů. Nikoliv stát, ale firma. Firma, jejíž majitelé si před dvěma roky měli vyplatit na dividendách 6 miliard! A ačkoliv se už dlouho diskutuje o nevyhnutelnosti útlumu těžby, je »překvapivě« nenapadlo vytvořit rezervní fond, který by následky útlumu řešil," dodala Kateřina Konečná.

Konečná: A co závazky z privatizační smlouvy o prodeji bytů OKD?

"Odstupné je samozřejmě v pořádku, jenže na něj mají myslet majitelé firmy. A stát by zas měl věnovat peníze na rekvalifikace, sociální programy, ale také třeba podporu nových průmyslových provozů, aby tak minimalizoval hrozbu nezaměstnanosti. Odstupné totiž pomůže propuštěnému nějaký čas »přežít«, samo o sobě není berličkou na cestě k novému zaměstnání. Ohrožení horníci a jejich rodiny podporu od státu potřebují. Ale skutečnou, ne jen pro první měsíc za branou dolu," uzavřela své rozjímání nad aktuálním politickým rozhodutím  Kateřina Konečná, která  je poslankyně Parlamentu ČR a vedoucí kandidátka pro volby do Evropského parlamentu za KSČM.

(ps, foto: z webu Kateřiny Konečné)