Svátek má: Arnošt

Byznys

Velikost textu:

Valenta: Novela loterijního zákona připraví stát o miliardy

Valenta: Novela loterijního zákona připraví stát o miliardy

Stát se chystá vydělat na loteriích o 2 miliardy Kč každý rok víc. Projednávanou novelou loterijního zákona z dílny poslance Jana Volného (ANO)se však stane pravý opak. Proč tomu tak bude píše senátor Ivo Valenta.

Ivo Valenta, senátor
9.červenec 2015 - 06:35

Poslanci dali zelenou projednávání daňové novely loterního zákona. Jeho autor poslanec Jan Volný svému stranickému šéfovi a ministru financí slibuje, že díky ní vybere pro státní rozpočet více jak 2 miliardy Kč navíc. A ty pak poslouží třeba sportovcům. Ovšem stane se přesný opak. A kdo zapláče, budou zase sportovci, tři miliony novodobých otloukánků, na které si prázdnými sliby vládní politici zvykli myslet jen před volbami, komentuje Ivo Valenta.   

Sám náměstek ministra financí Ondřej Závodský se nechal v médiích slyšet, že slibované 2 miliardy Kč mohou být jen těžko splnitelným snem. A navíc, že podle něj stejně vybrané peníze skončí na proplacení nejrůznějších státních dluhů. Je pravda, že s panem náměstkem souhlasím jen zřídka, ale v tomto případě jsem s ním principiálně víceméně za jedno.

Avšak realita bude podle mne ještě horší. Jsem přesvědčený o tom, že místo slibovaných 2 miliard Kč navíc, které by měla podle ničím nepodloženého odhadu přinést aktuálně projednávaná daňová novela loterního zákona, může kabinet počítat spíše s propadem inkasovaných daní minimálně o 5 miliard Kč. Proč? Odpověď zní až příliš jednoduše a věřte mi, že vychází z mnohaletých zkušeností v mnoha světových ekonomikách.

Navrhované navýšení loterní daně totiž způsobí jediné - likvidaci legálních českých loterních firem, jejichž místo ihned obsadí nelegální hazard, jehož provozovatelé neplatí vůbec žádné daně a nepodléhají vůbec žádné regulaci státu či samospráv. Hrát se prostě bude dál, jen místo na legálních a regulovaných přístrojích na internetu, tabletech, chytrých telefonech nebo kvízomatech. Varovných srovnání se zahraničím je nespočet, stejně varovný je počet rozmáhajících se černých heren a nelegálních internetových kasin v České republice.

Státu se zatím nedaří potírat kvízomaty

Vztyčeným ukazovákem vůči českému loternímu experimentu by měl být také nedávný verdikt Evropského soudního dvora, který rozhodoval o stížnosti maďarských loterních firem proti postupu tamní vlády. Ta se také nechala unést na módní vlně protiloterního populismu, skokově zvýšila loterní daně a takřka okamžitě rušila platně vydaná povolení na provozování loterií. Takový postup však evropští soudci označili za protiprávní a zcela v rozporu s unijním právem. Navíc podle nich jde o postup, který může zakládat oprávněný nárok maďarských provozovatelů loterií na náhradu škody.

A přitom to není poslední kolize aktuálně projednávaného zákona s Evropskou unií. Zcela za výsměch musí tuto novelu považovat Evropská komise, která již dávno zahájila s Českou republikou oficiální vytýkací řízení, ve kterém kritizuje náš stát za to, že platný loterní zákon neoprávněně diskriminuje loterní firmy z členských států EU ve prospěch domácích provozovatelů, což je opět v rozporu s unijním právem. Místo toho, aby vláda uvedla urychleně tento stav do právního souladu, experimentuje s nesmyslnými ad hoc daňovými novelami, kterými nejenže otevírá českou náruč nelegálnímu hazardu, ale zároveň ukazuje do Bruselu holý zadek a čeká, až ji do něj někdo pořádně nakope.

Všechny seriózní české loterní firmy volají po jednom: aby v České republice konečně začala platit nová, spravedlivá, dlouhodobá a funkční pravidla pro fungování loterního průmyslu. Jednorázové výstřelky, jako je např. novela poslance Volného, stejně nic nevyřeší. Skutečně řešení problémů jen oddálí. A ve finále zapláčou třeba právě sportovci, kteří se slibovaných miliard z loterií v takovém případě skutečně nikdy nedočkají. A příběh o sportovních otloukáncích bude mít bohužel ještě mnoho smutných dějství …dodává Ivo Valenta.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Věříte tomu, že vás tajné služby odposlouchávají i přes běžnou spotřební elektroniku?

ano
transparent.gif transparent.gif
76%
ne
transparent.gif transparent.gif
14%
nerozumím tomu
transparent.gif transparent.gif
10%

Kurzy

1 $ USD 25.27  Kč
1 € EUR 27.13  Kč
1 £ GBP 31.59  Kč
1 CHF CHF 25.35  Kč
100 руб RUB 44.95  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
72
ČEZ
450.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
746
FORTUNA
99
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
917.1
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
835
PHILIP MORRIS ČR
13299
O2 C.R.
273
UNIPETROL
212
VIG
608.4