Svátek má: Květoslava

Politika

Velikost textu:

Lidi upalovali na Ukrajině naposledy nacisti! zní z ruské strany

Lidi upalovali na Ukrajině naposledy nacisti! zní z ruské strany

Zatímco v zimě na Ukrajině jsme byli informováni o hrůzách Janukovyčova teroru vůči proevropským demonstrantům v Kyjevě ze dne na den, hodinu po hodině, nyní česká média informovala o masakru v Oděse se stručností „jakési události“ někde na Madagaskaru.

Ilustrační foto
4.květen 2014 - 23:05

ČT v hlavním zpravodajském pořadu Události sice připustila šlo o nejkrvavější střet od února,  že „v Domě odborů se zabarikádovalo vedení proruských sil. Někteří se otrávili jedovatými plyny, jiní se zabili při skoku z oken“. To znělo spíše jako diskutabilní otázka vražda nebo sebevražda – „se otrávili, se zabili při skoku“. O tom, že mnohé oběti uhořely zaživa ani slovo.

Vrcholem investigativní informace pak bylo: „Oheň nejspíš zažehly zápalné láhve, když v ulicích propukla otevřená válka mezi příznivci Kyjeva a Moskvy,“ aby to korunovala tvrzením, že molotovovy koktejly létaly z obou stran. Čímž naznačila co? Že se se lidé v Domě odborů upálili sami? To vše se o hororu v Oděse vešlo televizi do 60 sekund. Slovo "ostuda" takovému zpravodajství je slabý pojem.

Česká mainstreamová média najednou popadl tzv. objektivismus a jen chladně dodávají, že se z děsivého masakru obviňují jak Moskva, tak Kyjev.

Moskva je šokována blahosklonností Západu ke krokům Kyjeva


Postoji Ruska a jejich médiím se moc prostoru nedává. Tak to doplníme například Hlasem Ruska:
Ve výsledku, při nepokojích a následném požáru jedné z budov v centru města, zemřelo více, než 40 lidí a přibližně dalších 200 bylo zraněno a muselo vyhledat lékaře.

Požár v Domě odborů na oděském náměstí Kulikovo pole se v pátek večer stal tragickým finálem nepokojů, které svojí intenzitou připomínaly události v Kyjevě před dvěma měsíci. Nepovolený pouliční průvod zorganizovaný členy ozbrojených nacionalistických uskupení a místních fotbalových „ultras“ se pod hesly „jednotné Ukrajiny“ vrhl do střetu s přívrženci federalizace země, kteří rozbili stanový tábor na náměstí Kulikovo pole. V souladu s novou ukrajinskou revoluční tradicí byly při střetu použity basebalové pálky, molotovovy koktejly a kameny. Milice se pokoušela soupeřící strany oddělit, avšak konala pasivně a nerozhodně. Nakonec radikální nacionalisté z tzv. Pravého sektoru stanový tábor podpálili a poté to samé provedli i s Domem odborů, kde se ukryli aktivisté, kteří nesouhlasí s politikou nynějšího ukrajinského režimu. Několik lidí uhořelo zaživa a další se otrávili kouřem. Aby se zachránili před ohněm, vyskakovali někteří lidé z oken. Podle svědectví očitých svědků, hasiči na místo dorazili až za půl hodiny poté, co požár vznikl, uvedlo rádio Hlas Ruska.

Podle hodnocení Ruska je za zločiny v Oděse odpovědný režim, který de facto v Kyjevě nyní vládne. „Zločinci jsou ti, co považují kyjevskou juntu za legitimní,“ prohlásil tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov.

Moskva, v souladu s prohlášením MZV RF, považuje tragédii v Oděse za projev zločinné nezodpovědnosti kyjevského režimu, který „trpí stále drzejší radikální nacionalisty, kteří organizují kampaň fyzického teroru proti přívržencům federalizace a reálným ústavním změnám v ukrajinské společnosti“.

Hlava Výboru Státní dumy RF pro záležitosti SNS Leonid Sluckij provnal to, k čemu v Oděse došlo se zločiny nacistů. „Je to nová Osvětim“, domnívá se poslanec. První vicepremiér Republiky Krym Rustam Temirgalijev také připomenul, že „naposledy lidi na Ukrajině pálili zaživa nacisté během Velké vlastenecké války“.

Střety s hromadnými lidskými oběťmi v Oděse znamenají, že Ukrajina v přímém slova smyslu stojí na prahu občanské války. Myslí si to náměstek ředitele Institutu zemí SNS Vladimír Žarichin. Podle jeho hodnocení se ukrajinští pravicoví radikálové cítí být na periferii politického procesu a chtějí mít větší vliv. To, aby se země dostala do občanské války, je pro ně výhodné. Žarichin je přitom přesvědčen o tom, že USA budou jenom rády tomu, že ve středu Evropy vznikne u ruských hranic „nové Somálsko“.

Ze své strany tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov prohlásil, že po tragických událostech v Oděse nemůže ani Rusko a ani žádná jiné země fakticky přesvědčit obyvatele jihovýchodu země k odzbrojení kvůli přímému ohrožení jejich životů.

Peskov současně označil perspektivu prezidentských voleb na Ukrajině naplánovaných na 25. května za absurdní. „Po tom, k čemu došlo v Oděse, a na pozadí toho, jak se roztáčí spirála konfrontace na JV země, nechápeme, o jakých volbách v Kyjevě, v evropských metropolích a ve Washingtonu jednají“, zdůraznil tiskový mluvčí ruského prezidenta.

( http://czech.ruvr.ru/2014_05_03/Odeska-Osvetim-8007/)

(Jiří Kouda, foto: repro: video)