Svátek má: Petr

Byznys

Velikost textu:

Urban chce hlasování o snížení spotřební daně z pohonných hmot

Urban chce hlasování o snížení spotřební daně z pohonných hmot

Poslanec Milan Urban chce tento týden k hlasování o zelené naftě pro zemědělce přidat ještě celoplošné snížení spotřební daně z pohonných hmot. Dle jeho slov by odvod z nafty měl klesnout o 2,5 koruny ze současných 10,95 Kč.

Milan Urban, poslanec (ČSSD)
21.červenec 2014 - 09:30

U benzinu by se mělo jednat o pokles o 1,5 Kč z 12,84 Kč. Očekává, že by o podobné částky mohly klesnout ceny paliv u čerpacích pump a zároveň by to znamenalo zvýšení prodeje pohonných hmot o 23 %. Návrh však nemá jednoznačnou podporu, komentuje pro Prvnizpravy.cz analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Navrhované snížení spotřebních daní je poměrně razantní. Sama Česká asociace petrolejářského průmyslu a obchodu by uvítala snížení alespoň o jednu korunu. Pokud by skutečně došlo k takovému snížení odvodů, představovalo by to dodatečný stimul pro poptávku po pohonných hmotách ze strany firem a spotřebitelů. Velký otazník však visí nad dopadem do státního rozpočtu. Zprávu hodnotíme prozatím neutrálně, a to i z důvodu nejasného výsledku hlasování.

Přísnější zákon proti kouření

Ministerstvo zdravotnictví chce nejdéle do prosince předložit nový zákon regulující kouření. Norma by měla zakazovat kouření v restauracích a omezit také prodej cigaret. Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Valenta uvedl, že se cigarety nebudou smět prodávat v drogériích a zvýší se pokuta na 30 tis. Kč za prodej tabáku nezletilým.

Jakákoliv regulace tabákového průmyslu se negativně dotýká celé profitability firem. O přísnějším zákonu se ale mluví již dlouhou dobu, proto nečekáme reakci na dnešní zprávu.
 
Obchodování na zámořských trzích

Americké burzy během pátečního obchodování vymazaly prakticky všechny čtvrteční ztráty, když index S&P 500 vzrostl o jedno procento. Technologický Nasdaq si polepšil dokonce o 1,6 %. Za celý týden si index 500 amerických společností připsal 0,5 %, což je srovnatelné s evropským Stoxx 600. Přes geopolitické problémy na Ukrajině a Středním východě vděčí americké burzy za zisky zejména zveřejněným výsledkům například firem Intel, Google, Goldman Sachs či JP Morgan a na vývoji se příznivě podepsala i zpráva, že mediální společnost Time Warner odmítla atraktivní nabídku na převzetí od firmy 21st Century Fox.

Asijské burzy se na začátku nového týdne vyvíjejí smíšeně. Zatímco japonský Nikkei 225 klesá zhruba o jedno procento a čínské indexy pod tíhou obav z kvartálních výsledků ztrácejí okolo půl procenta, australská či indická burza rostou o čtvrt, respektive půl procenta.
 
(rp,kb,foto:arch.)