Svátek má: Darina

Zprávy

Velikost textu:

Změní se boj proti IS v Sýrii na vojenský střet koalice s Ruskem?

Změní se boj proti IS v Sýrii na vojenský střet koalice s Ruskem?

Britský list The Guardian uvádí, že Saúdská Arábie zvažuje vyslat do sousední Sýrii několik tisíc vojáků, příslušníků speciálních jednotek. Navíc v úzkém kontaktu s tureckou stranou.

Ilustrační foto
6.únor 2016 - 01:12

Válka v Sýrii může dostat zcela novou podobu, a to nejen ve střetu s Islámským státem, ale také mezi syrskou armádou Bašára Asada, íránskými jednotkami a Ruskem na jedné straně a Saúdy a Tureckem na straně druhé spolu s koalicí vedenou Spojenými státy.

The Guardian s odvoláním na své zdroje v Saúdské Arábii napsal, že Království může poslat do Sýrie k provádění pozemních operací několik tisíc svých vojáků ze speciálních jednotek. Kromě toho zdroje publikace uvedly, že otázka pozemních operací v Sýrii by byla provedena v úzké spolupráci s Tureckem. Oba státy, připomíná The Guardian, jsou proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, a opakovaně vyjádřily pochybnosti ohledně vyhlídek na politické urovnání situace v zemi bez „dalšího vojenského nátlaku na Damašek“.

Jak noviny poznamenaly, Rijád a Ankara organizovaly koordinační orgán ve vojenské oblasti již před několika týdny.

Iniciativa Saúdské Arábie poslat své pozemní jednotky do Sýrie našla odezvu v americké armádě. Šéf Pentagonu Ashton Carter chválil saúdský záměr. „Taková zpráva je velmi příznivá," reagoval.

Rusové: Spojené státy chtějí postavit berlínskou zeď v Sýrii!

U ruské strany to však zatím nadšenou reakci nevyvolává. Včera mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov během briefingu řekl, že události, které se odehrávají na turecko-syrské hranici, ukazují, že Turecko vede tajnou vojenskou aktivitu v příhraniční oblasti a naznačil, že se Turecko může chystat v invazi do Sýrie. Podle ruských odborníků stojí za tím úspěchy syrské armády a ruských sil a tudíž ostatní země v regionu spěchají si „rozdělit dort“.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, rt.com, foto: arch.)