Svátek má: Ivona

Byznys

Velikost textu:

ČOI: Pozor na padělky iPhonů s paralyzérem!

ČOI: Pozor na padělky  iPhonů s paralyzérem!

Při posledních akcích na západočeských tržnicích však bylo o něco rušněji – mezi zabranými téměř 3000 kusy padělků za více než 19 milionů korun bylo také 25 kusů padělků mobilů s designem iPhonu. 

Mobil vpravo, padělek-paralyzér vlevo
16.říjen 2014 - 09:30

Podle etikety se nejednalo o mobil, ale o LED svítilnu s několika funkcemi, nevhodnou pro děti do tří let věku. Inspektoři zjistili prodej iPhonů-paralyzérů u 10 prodávajících na třech tržnicích. „Před nákupem těchto napodobenin iPhonu chci spotřebitele důrazně varovat. Nejen, že nejsou o funkci paralyzéru žádným způsobem informováni, ale dosud není známa míra nebezpečí, kterou pro uživatele paralyzující výboj představuje. Proto bude falešný iPhone prověřen také z hlediska bezpečnosti,“ řekl Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Plzni.
   
Vizuálním posouzením napodobeniny iPhonu bylo zjištěno, že se nejedná o mobilní telefon. Na popisce je výrobek označen jako LED baterka a kromě popisu funkcí je na ní také uvedeno, že není vhodný pro děti do 3 let. Co však z informací na výrobku ani na obalu spotřebitel nezjistí, je jeho další funkce, neboť tlačítko na boku přístroje nezvýší hlasitost hovoru, jak lze u klasického mobilu očekávat, ale vygeneruje paralyzující elektrický výboj. Mobily s funkcí paralyzéru byly zajištěny jako padělky a jejich vzorky spolu s dalšími dvěma hračkami odebrány k ověření oprávněného podezření, že se jedná o nebezpečné výrobky.

Výrobek původem z Číny je na první pohled k nerozeznání od iPhonu  a je vybaven pouze malou etiketou s informací, že se jedná o LED baterku (viz foto).  Paralyzér má na spodní straně na rozdíl od mobilního telefonu, se kterým ho pracovníci ČOI vizuálně porovnávali, další tlačítko a chybí mu stříbrný rámeček po obvodu. Jeho cena se pohybuje v řádu několika set korun. Celkem zabrali inspektoři České obchodní inspekce 25 kusů těchto výrobků v 10 stáncích na třech příhraničních tržnicích (na Folmavě, Rozvadově a v Chebu).  Na českém trhu byly inspektory ČOI tyto výrobky zjištěny poprvé.

Padělky jsou nejenom v tržnicích, ale i v kamenných buticích

Česká obchodní inspekce spotřebitele před nákupem napodobenin iPhonů s funkcí paralyzéru varuje, neboť o této funkci není spotřebitel žádným způsobem informován. Dosud není také známa míra nebezpečí, kterou pro uživatele paralyzující výboj představuje.

(rp,prvnizpravy.cz,čoi,foto:coi)


Věříte tomu, že vás tajné služby odposlouchávají i přes běžnou spotřební elektroniku?

ano
transparent.gif transparent.gif
81%
ne
transparent.gif transparent.gif
11%
nerozumím tomu
transparent.gif transparent.gif
8%

Kurzy

1 $ USD 25.05  Kč
1 € EUR 27.02  Kč
1 £ GBP 31.29  Kč
1 CHF CHF 25.23  Kč
100 руб RUB 43.43  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
72
ČEZ
450.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
746
FORTUNA
99
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
917.1
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
835
PHILIP MORRIS ČR
13299
O2 C.R.
273
UNIPETROL
212
VIG
608.4