Svátek má: Slavomír

Byznys

Velikost textu:

ČOI: Pozor na padělky iPhonů s paralyzérem!

ČOI: Pozor na padělky  iPhonů s paralyzérem!

Při posledních akcích na západočeských tržnicích však bylo o něco rušněji – mezi zabranými téměř 3000 kusy padělků za více než 19 milionů korun bylo také 25 kusů padělků mobilů s designem iPhonu. 

Mobil vpravo, padělek-paralyzér vlevo
16.říjen 2014 - 09:30

Podle etikety se nejednalo o mobil, ale o LED svítilnu s několika funkcemi, nevhodnou pro děti do tří let věku. Inspektoři zjistili prodej iPhonů-paralyzérů u 10 prodávajících na třech tržnicích. „Před nákupem těchto napodobenin iPhonu chci spotřebitele důrazně varovat. Nejen, že nejsou o funkci paralyzéru žádným způsobem informováni, ale dosud není známa míra nebezpečí, kterou pro uživatele paralyzující výboj představuje. Proto bude falešný iPhone prověřen také z hlediska bezpečnosti,“ řekl Jan Řezáč, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Plzni.
   
Vizuálním posouzením napodobeniny iPhonu bylo zjištěno, že se nejedná o mobilní telefon. Na popisce je výrobek označen jako LED baterka a kromě popisu funkcí je na ní také uvedeno, že není vhodný pro děti do 3 let. Co však z informací na výrobku ani na obalu spotřebitel nezjistí, je jeho další funkce, neboť tlačítko na boku přístroje nezvýší hlasitost hovoru, jak lze u klasického mobilu očekávat, ale vygeneruje paralyzující elektrický výboj. Mobily s funkcí paralyzéru byly zajištěny jako padělky a jejich vzorky spolu s dalšími dvěma hračkami odebrány k ověření oprávněného podezření, že se jedná o nebezpečné výrobky.

Výrobek původem z Číny je na první pohled k nerozeznání od iPhonu  a je vybaven pouze malou etiketou s informací, že se jedná o LED baterku (viz foto).  Paralyzér má na spodní straně na rozdíl od mobilního telefonu, se kterým ho pracovníci ČOI vizuálně porovnávali, další tlačítko a chybí mu stříbrný rámeček po obvodu. Jeho cena se pohybuje v řádu několika set korun. Celkem zabrali inspektoři České obchodní inspekce 25 kusů těchto výrobků v 10 stáncích na třech příhraničních tržnicích (na Folmavě, Rozvadově a v Chebu).  Na českém trhu byly inspektory ČOI tyto výrobky zjištěny poprvé.

Padělky jsou nejenom v tržnicích, ale i v kamenných buticích

Česká obchodní inspekce spotřebitele před nákupem napodobenin iPhonů s funkcí paralyzéru varuje, neboť o této funkci není spotřebitel žádným způsobem informován. Dosud není také známa míra nebezpečí, kterou pro uživatele paralyzující výboj představuje.

(rp,prvnizpravy.cz,čoi,foto:coi)