Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Nejen kvotace ministrů Dienstbiera a Chovance, ale i sankce

Nejen kvotace ministrů Dienstbiera a Chovance, ale i sankce

Větší zastoupení žen na volebních kandidátkách si přeje vidět ministerstvo vnitra. I proto poslalo návrh volební novely do připomínkového řízení. Pokud projde, kvóty budou platit už za dva roky.

Žantovský: Tento zákon ve sněmovně neprojde!
30.červenec 2014 - 17:02

Stranám, které 30% kvótu podílu žen nedodrží, novela navrhuje snížit státní příspěvek na poslance a krajského zastupitele. Návrh nemá velkou šanci na úspěch: nelíbí se koaličnímu hnutí ANO, ani pravicové opozici a komunistům.  

"Realitou je, že v naší poslanecké sněmovně není ani pětina žen. Přestože máme rovnost, ve skutečnosti to tak nefunguje,"  uvedl ministr Jiří Dienstbier.

Žantovský: Kvo kvo kvotace

Jak si tuto zprávu uprostřed léta, s velmi dalekým výhledem na příští parlamentní volby, vysvětlit?

Vcelku jednoduše. Je okurková sezóna, novináři nemají příliš o čem psát, pokud nepočítáme dokola papouškované unisono komentáře k situaci na Ukrajině. Válce v Gaze nikdo moc nerozumí, a tak se Chovancova kvotace docela hodí na vyplnění stránek deníků a minut vysílání. Přidanou hodnotou pro navrhovatele je i to, že se po delší době zase pořádně zviditelní. Této okolnosti jistě dobře rozumí i Jiří Dienstbier, který je na selfpromotion expertem nad jiné, komentuje celý problém Petr Žantovský.

Má však návrh vůbec nějaký věcný smysl, natož pak naději na prosazení?

Na obě otázky je nutno říci poměrně radikální ne. Jistě, zákonem lze zavést kdeco, třeba i regulaci slunečního svitu, o což se pokoušel v roli eurokomisaře i Chovancův stranický kolega Vladimír Špidla. Fakt, že něco vstoupí do legislativy, neznamená, že to přestalo být do nebe volajícím nesmyslem. Velice správně celou věc zhodnotil Andrej Babiš: „Kritériem je schopnost a výkon, ne pohlaví“, řekl. To hlavní mluvčí TOP 09 Miroslav Kalousek to okomentoval ještě lapidárněji a se smyslem pro ironii. Prohlásil totiž: „Jsem odpůrcem jakékoli diskriminace, tedy i pozitivní.“

Představa, že druhotné pohlavní orgány, žlázy s vnitřní sekrecí a používaný parfém jsou dostatečným kvalifikačním kritériem pro výkon v legislativě či místní správě, může zaznít opravdu snad jen u nás. Jako by tím politici, a nejen ti navrhující, jinými slovy říkali: stejně nikdo z nás nic moc neumí, tak je to vlastně jedno, jakého jsme pohlaví, jen když je o čem mluvit do novin. Ten, kdo by se měl naštvat nejvíc, jsou právě samy ženy. To o nich ministr Chovanec s ministrem Dienstbierem mimoděk říkají, že jsou hloupé a neschopné, a proto je nutné je přivést do funkcí zákonem, protože vlastní pílí a zásluhami by to nesvedly. A to je vskutku diskriminace, jenomže naruby...

(rp,pž,foto:arch.)