Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Američané jsou připraveni bombardovat teroristy v Sýrii

Američané jsou připraveni bombardovat teroristy v Sýrii

Americký ministr Chuck Hagel varoval před organizací Islámský stát, podle něj je mnohem nebezpečnější než Al-Kaida. USA jsou připraveny k leteckým úderům v Sýrii proti těmto teroristům.

Chuck Hagel, americký ministr obrany
22.srpen 2014 - 09:00

„Islámský stát je propracovaná a velmi dobře financovaná skupina, jaká zatím nemá obdoby. Jsou to víc než jen teroristé. Mají vlastní ideologii, velmi dobrou vojenskou strategii a finanční zdroje. Musíme se proto připravit na cokoli a být schopni naprosto chladně odpovědět,“ řekl Chuck Hagel. 

Organizace IS nemůže být poražena pokud nezasáhneme i na straně Sýrie, neboť současné hranice pro IS neexistují, dodal Martin Dempsey, náčelník generálního štábu.

Podle New York Times má Islámský stát nyní k dispozici až 17 tisíc bojovníků, jejich počet se v poslední době zdvojnásobil. Jsou to především iráčtí sunnité, ale i další sunnitští bojovníci ze zahraničí. Bojovníci IS jsou také skvěle ozbrojeni, zbraně mohli získat i z dodávek zbraní pro syrské povstalce proti vládě Bašara asada.

Velká Británie zvažuje přímé dodávky zbraní Kurdům

Hollande: Francie dodávala zbraně syrské opozici

"Dodávky se konaly „před mnoha měsíci,“ řekl François Hollande. Podle prezidenta  přijala Paříž rozhodnutí o vyzbrojení syrské opozice kvůli tomu, že „povstalci měli válčit současně s vládní armádou a s islamisty.“

Francouzský prezident neupřesnil, o které konkrétně zbraně šlo. Dříve Francie tvrdila, že nezásobovala syrskou opozici zbraněmi.

(rp,foto:arch.)