Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Trump: Severní Koreu si vyřešíme sami, i bez pomoci Číny

Trump: Severní Koreu si vyřešíme sami, i bez pomoci Číny

President Donald Trump uvedl, že Spojené státy jsou připravené samy přijmout jednostranné opatření k odstranění jaderné hrozby Severní Koreje, pokud Čína nezvýší tlak na Pchjongjang.

Donald Trump, americký prezident
3.duben 2017 - 06:20

„Čína má značný vliv na Severní Koreu. A Čína se sama rozhodne, zda nám pomůže se Severní Koreou, nebo ne,“ cituje Donalda Trumpa Financial Times.

Prezident USA řekl, že v případě čínské záporné odpovědi na otázku pomoci vůči Severní Koreji, si Spojené státy pomohou sami.   

„Pokud Čína nebude řešit problém Severní Koreje, my ji přemlouvat nebudeme, to je vše, co vám k tomu mohu sdělit," odpověděl Donald Trump na otázku zda čínský tlak na Severní Koreu povede na oplátku ke stažení amerických vojáků z Korejského poloostrova.

„Existuje reálné nebezpečí, že Severní Korea bude schopna provést jaderný úder vůči Spojeným státům ještě do konce prvního funkčního období Donalda Trumpa,“ upozornila náměstkyně poradce pro národní bezpečnost při správě Bílého domu Ketlin Makfarlandová.

Zbořil: Připravuje se druhá Korejská válka?

Americký prezident Donald Trump v jednom ze svých prvních projevů po své inauguraci označil KLDR za „úhlavního nepřítele Spojených států“. Není to nic mimořádného, podobně dávali najevo svůj nesmiřitelný postoj vůči KLDR všichni jeho předchůdci  od dob úřadování generála Eisenhowera v Bílém domě ve Washingtonu. Trumpův nový státní tajemník pro zahraniční záležitosti Rex  Tillerson  k těmto tradičně silným slovům dodal, že existují  meze „strategické trpělivosti“  Spojených států a měl tím na mysli, že jeho země by mohla  reagovat vojenskou silou na výrobu atomových zbraní na území a v podzemí KLDR. 

Případný konflikt na Korejském poloostrově by mohl ale dát vzniknout další oblasti válečných operací, které by zasáhly větší počet obyvatelstva než všechny dosud probíhající konflikty dohromady. Když si vzpomeneme na dnes už téměř stoleté studie Karla Haushofera o geopolitice Tichomořské oblasti, není to zase nic tak nemožného.  Stará Americká představa o třech četnících světové politiky (USA, SSSR a Čína), arci v jiném barevném provedení,  nemusí být příliš vzdálená naší současnosti, napsal v komentáři pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

(rp,prvnizpravy.cz,financialtimes,foto:arch.)