Svátek má: Berta

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev: S cenou plynu souhlasíme, platit ale nebudeme!

Kyjev: S cenou plynu souhlasíme, platit ale nebudeme!

V Bruselu skončilo fakticky bezvýsledně další kolo třístranných jednání o dodávkách plynu na Ukrajinu. Kyjev souhlasí s cenou 385 USD za jeden tisíc krychlových metrů, platit ale není připraven.

Petro Porošenko, ukrajinský prezident
24.říjen 2014 - 18:01

Další kolo jednání je stanoveno na 29. října. Mezitím pravomoc komisaře EU pro energetiku Günthera Oettingera, který je už půl roku zprostředkovatelem v plynových jednáních a vyzná se v sebemenších detailech tohoto problému, vyprší 31. října.

Kyjev se v těchto jednáních i nadále zabýval aktivně „plynovým vydíráním“. Jednou žádal na Gazpromu zálohovou platbu za ještě nedodaný plyn, jednou trval na tom, aby jakýsi zprostředkovatel začal kupovat plyn přímo na hranici s Ruskem a pak ho prodával dále, jednou obviňoval Gazprom z porušení smluvních závazků, a jednou vyhrožoval reverzováním plynu nebo zmařením tranzitu „kvůli neústupnosti“ Ruska. V zásadě je Moskva ochotna dokonce dodávat plyn pro zimní období za záruky zaplacení dluhu po částech. Kyjev ale musí zaplatit zálohu ve výši 1,6 miliardy USD za listopadové a prosincové dodávky.

„Slibují nám, že zaplatí, nikdo ale nedává žádné právní záruky a neříká, odkud se vezmou peníze“, řekl po schůzce ministr energetiky Ruska Alexandr Novak:

"Není zcela jasný ani objem plynu, který bude Ukrajina potřebovat v rámci režimu zálohové platby v listopadu a prosinci letošního roku. A to hlavní je, že nebyla vyřešena otázka zaplacení těchto dodávek. Ukrajina nepotvrdila zdroje financování. Evropská komise také nepotvrdila zdroje prostředků, které by mohl Brusel vyčlenit.

„Prostě nás chtěli ještě jednou donutit k tomu, abychom zaplatili Majdan a celou kyjevskou vládu“, řekl šéf Gazpromu Alexej Miller:

"Pozici Ruska vysvětlil ještě v Milánu náš prezident Vladimir Putin. Řekl, že nebudeme přebírat nové závazky z financování Ukrajiny. Neprojednává se ani otázka o tom, že plyn bude pro Ukrajinu kupovat jakýsi evropský zprostředkovatel na hranici Ruska a Ukrajiny."

Musíme se smířit s tím, že Ukrajina za plyn zaplatit musí!

Plynové iluze kyjevských úřadů se zřetelně projevily v mnoha prohlášeních ministra energetiky Ukrajiny Jurije Prodana. Už po jednáních novinářům řekl, že ukrajinská strana „přijímá zkoordinovanou cenu na zimní období“, a že letní cena bude mnohem nižší. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak na to řekl, že žádná letní cena a žádné letní dodávky se Bruselu ani neprojednávaly, protože nejsou zatím vyřešeny problémy ukrajinského dluhu, zálohové platby a vůbec zdroje financování.

V EU se teď obávají, že Kyjev, jak tomu už nejednou bylo dříve, začne v zimě prostě krást ruský plyn. To už bylo v prosinci 2009, kdy Naftogaz začal krást plyn určený pro Bulharsko, Slovensko, Maďarsko a Srbsko, a málem tyto země zamrzly.

(rp,prvnizpravy.cz,hlasruska,foto:arch.)