Svátek má: Gabriel

Byznys

Velikost textu:

Středoevropské měny si uprostřed týdne polepšily

Středoevropské měny si uprostřed týdne polepšily

Včerejší obchodní den patřil na středoevropských trzích k těm klidnějším, patrný byl nákupní apetit investorů. V podstatě všechny měny regionu měly tendenci lehce zhodnocovat v rozsahu jedné až dvou desetin procenta.

Ilustrační foto
24.červenec 2014 - 10:31

Polskému zlotému a maďarskému forintu pomohli centrální bankéři, uvedl pro Prvnizpravy.cz Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

I když maďarská centrální banka na svém úterním zasedání snížila svou klíčovou úrokovou sazbu více, než se čekalo, hlavním překvapením bylo oznámení guvernéra, že cyklus snižujících se úrokových sazeb v posledních dvou letech byl tímto krokem ukončen. Guvernér polské centrální banky pak včera uvedl, že navzdory očekávanému poklesu inflace v nadcházejících měsících k nule a možná i mírně pod ní, preferuje držet úrokové sazby nezměněné.

Česká koruna během včerejší seance vymazala své ztráty z počátku týdne, když si polepšila z kotací u 27,48 CZK/EUR k 27,45 CZK/EUR. Jednalo se především o technickou korekci předchozího vývoje. K té mohl pomoci rozhovor guvernéra centrální banky M. Singera pro TV Bloomberg, když uvedl, že by neviděl žádný přínos v tom, kdyby se měnila cílovaná úroveň kurzu koruny. Dále zopakoval, že intervenční režim by měl trvat minimálně do Q2 15.

Dnešní den přinese červencový konjukturální průzkum. Nejmarkantnější zlepšení zaznamenala za poslední dva roky důvěra spotřebitelů, která se v červnu nacházela na šestiletém maximu. V blízkosti téměř tříletého maxima se nacházela důvěra průmyslníků, pozitivní je otočení trendu ve stavebnictví, kde je důvěra nejvyšší za posledního dva a půl roku. Stále však zůstává relativně nízká. Celkově dosavadní vývoj indikátorů sentimentu potvrzuje hospodářské oživení.

Česká swapová výnosová křivka se včera posunula mírně dolů, jednalo se o pohyb v rozsahu 1 až 2 bb. České výnosy v podstatě pouze kopírovaly obdobný vývoj na eurové křivce., doplnil Jan Vejmělek.

(kou, jv, foto: prvnizpravy.cz)


Věříte tomu, že vás tajné služby odposlouchávají i přes běžnou spotřební elektroniku?

ano
transparent.gif transparent.gif
81%
ne
transparent.gif transparent.gif
11%
nerozumím tomu
transparent.gif transparent.gif
8%

Kurzy

1 $ USD 25.00  Kč
1 € EUR 27.02  Kč
1 £ GBP 31.21  Kč
1 CHF CHF 25.24  Kč
100 руб RUB 43.84  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
72
ČEZ
450.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
746
FORTUNA
99
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
917.1
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
835
PHILIP MORRIS ČR
13299
O2 C.R.
273
UNIPETROL
212
VIG
608.4