Svátek má: Oleg

Zprávy

Velikost textu:

Ani po roce není objasněno krveprolití v ukrajinské Oděse

Ani po roce není objasněno krveprolití v ukrajinské Oděse

Před rokem 2. května 2014 v ukrajinském přístavním městě Oděse se v ulicích odehrály rozsáhlé střety mezi aktivisty Euromajdanu, doprovázené radikálními skupinami a fotbalovými fanoušky, a jejich odpůrci, zastávajícími opoziční postoj vůči kyjevské vládě a proruské názory.

Rok staré záběry
2.květen 2015 - 23:00

Během pouličních střetů byli podle údajů Ministerstva vnitra Ukrajiny zabiti 4 lidé, následně bylo upáleno, či ubito 46 v Domě oborových svazů, kde se před prokyjevskými radikály snažili schovat proruští aktivisté. 

Dům oborových svazů byl zapálen pomocí „Molotovových koktejlů“, vrhaných útočníky. Během požáru vyhořela dvě patra, v ohni a na udušení toxickými výpary zemřely desítky lidí, jak proruských aktivistů,  tak i několika lidí, kteří se právě v budově nacházeli. Ti se zde snažili najít úkryt před ozbrojenými radikály. Několik lidí bylo také zabito během pokusu opustit budovu okny spodních pater.

Nehledě na rozsah tragédie, její brutální průběh a počet obětí ji ukrajinská vláda téměř ignorovala, dosud nebylo zahájeno žádné seriózní vyšetřování ze strany Ministerstva vnitra Ukrajiny, viníci nebyli potrestáni, přestože se tragédie odehrála před očima několika set svědků. Existuje fotodokumentace a videozáznamy z místa tragédie, dokumentující brutální chování pro-majdanovských skupin, ozbrojených střelnými zbraněmi a molotovovými  koktejly.

Kyjev má obavu z vytvoření Oděské republiky

I přes určitou informační blokádu ze strany Ukrajiny, se zprávy o oděských událostech dostaly do mediálního prostoru a šokovaly mezinárodní veřejnost. Události z Oděsy jsou dnes pro mnohé lidi symbolem návratu fašismu, neboť na rozdíl od jiných událostí, které se například udály v Paříži (Charlie Hebdo), nikdo ze světových politiků proti tomu, co se stalo v Oděse, neprotestuje a neúčastní se protestních pochodů.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)