Svátek má: Květoslava

Zprávy

Velikost textu:

Stoltenberg: Mezi NATO a Ruskem není studená válka, ale ani partnerství

Stoltenberg: Mezi NATO a Ruskem není studená válka, ale ani partnerství

Ministři zahraničí zemí NATO se sešli v turecké Antaliji, kde diskutovali o  posílení kolektivní bezpečnosti a přítomnosti NATO v Afghánistánu. Nicméně, hlavní pozornost byla věnována  ukrajinské krizi a vztahům s Ruskem.

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO
14.květen 2015 - 21:22

Jens Stoltenberg, generální tajemník NATO, oznámil plány na otevření kanceláře NATO v Kyjevě a provádění společných cvičení s Ukrajinou. Také vyzval k dodržování minských dohod a současně vyjádřil obavy ohledně záměrů Ruska umístit jaderné zbraně na Krym.

"Dnes jsme se sešli, abychom si znovu potvrdili náš závazek udržet celistvost a suverenitu Ukrajiny", uvedl Stoltenberg.

Kromě toho, řekl, že Ukrajina bude letos na podzim pořádat společné vojenské cvičení  s NATO pod krycím jménem "jižní odpověď." Poznamenal, že spolupráce mezi Kyjevem a NATO "se silně a stále rozvíjí."

Podle generálního tajemníka, může Ukrajina počítat s podporou NATO. Stoltenberg zdůraznil, že "pokračování úspěšných reforem bude mít zásadní význam pro zajištění trvalého pokroku na Ukrajině."

Minské dohody

Aliance vyzývá všechny strany zúčastněné v konfliktu na Ukrajině k dodržování minských dohod, řekl Jens Stoltenberg. Zdůraznil, že NATO je odhodlána k vyřešení konfliktu na východě Ukrajiny "pomoci diplomatickou  cestou a prostřednictvím dialogu."

"Žádáme všechny strany, aby dodržovaly minské dohody a umožnily pozorovatelům OBSE, aby mohli dělat svou práci. Rusko má v tomto ohledu  zvláštní odpovědnost, " řekl Stoltenberg.

"Politická část minských dohod ohledně statusu pro Donbass a konání voleb by měla být plně implementována Trváme na tom, protože to je spolehlivá šance k mírovému urovnání konfliktu na Ukrajině, " řekl k další části minských dohod Stolteberg.

Jaderné zbraně na Krymu

Aliance NATO je vážně znepokojena Prohlášením Ruské federace o možném rozmístění jaderných zbraní na a jejich nosičů, uvedl generální tajemník.

"Jsme vážně znepokojeni prohlášením o možné budoucím rozmístění jaderných zbraní a jejich nosičů na Krymu",  řekl Stoltenberg.

Ministerstvo obrany Ruské federace v rámci  inspekční pohotovosti oznámilo plány na přemístění 10 letadel  Tu-22M3 s dalekým doletem.

Forbes: Kvůli Ukrajině nestojí za to jít do války s Ruskem

Studená válka

Všem obviněním proti Rusku generální tajemník NATO nevěří, ani že Aliance a Rusko jsou ve stavu studené války. Nicméně strategické partnerství zde není.

"Vztahy mezi Ruskem a NATO nejsou ve stavu studené války, který byl charakterizován konfrontaci vojenských bloků a ideologické konfrontace, ale ani ve stavu strategického partnerství, které se obě strany musí pokusit vybudovat,"řekl Stoltenberg.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,foto:arch.)

Mezi NATO a Ruskem není studená válka, ale ani ne partnerství