Svátek má: Věroslav

Byznys

Velikost textu:

Český absurdistán: výnos dvouletého dluhopisu -1 %, inflace +2 %

Český absurdistán: výnos dvouletého dluhopisu -1 %, inflace +2 %

Včera se obchodoval dvouletý český vládní dluhopis s výnosem nižším než mínus 1 %. Český krátkodobý vládní dluh je tak prakticky nejníže úročeným dluhem na světě, když jediní, kdo nám aktuálně konkurují, jsou jenom Švýcaři.

Ilustrační foto
10.leden 2017 - 09:45

Drahota českého vládního dluhu je přitom o to více absurdní, že inflace jde nahoru. Dnes ráno zveřejnil Český statistický úřad inflaci za měsíc prosinec a ta v meziročním vyjádření vykázala magickou hodnotu 2 %, uvedl Jan Čermák, analytik ČSOB.

Ani tím to však nemusí končit - ceny komodit jdou nahoru, noviny stále píší, že firmám chybí lidé a že mzdy půjdou vzhůru, přičemž Čína minimálně na nějakou dobu zřejmě přestane být globálním deflačním faktorem. I zde jde inflace vzhůru, např. dnes ráno publikovaná data ukázala, že výrobní ceny poskočily v druhé největší ekonomice světa meziročně o 5,5 %.


Jak je tedy možné, že investor či spíše spekulant je ochoten koupit si český vládní roční či dvouletý dluhopis, který mu potenciálně (kdyby jej držel do splatnosti) může přinést v reálném vyjádření - tedy očištěno o inflaci - tříprocentní ztrátu? Vysvětlení spočívá v tom, že jsme se ocitli v terminální fázi politiky české centrální banky, která ve jménu naplnění inflačního cíle zavedla intervenční režim proti koruně, který ji odsoudil k masivním intervencím.

Dnes, když již i pověstná teta z Orlických hor ví, že tento režim skončí a spekuluje na Forexu na posílení koruny, se ČNB ocitla v situaci, kdy na trhu musí nakupovat odhadem až miliardu euro denně (ano, denně ne měsíčně). Proti nakoupeným eurům musí samozřejmě česká centrální banka vydat korunovou likviditu, která zčásti skončí na českém trhu s vládními dluhopisy. Zde si pak nenasytní investoři kupují dluhopisy s absurdně záporným výnosem a budou ještě rádi za to, když jim jako teď ve středu české ministerstvo financí nějaký předražený dluh ještě prodá, dodal Jan Čermák.

(jč, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

1 $ USD 22.15  Kč
1 € EUR 26.04  Kč
1 £ GBP 29.12  Kč
1 CHF CHF 23.30  Kč
100 руб RUB 37.25  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
96.2
ČEZ
398.6
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
919.5
FORTUNA
140
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
954.4
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
1016
PHILIP MORRIS ČR
15350
O2 C.R.
281
UNIPETROL
299.6
VIG
670