Svátek má: Johana

Byznys

Velikost textu:

Eurozóna ve střehu - kandidáti na francouzského prezidenta v TV

Eurozóna ve střehu - kandidáti na francouzského prezidenta v TV

Na globálních a regionálních trzích vstupujeme do celkem hluchého týdne, kdy bude možné nabrat síly před koncem března, který může být hektičtější.

Ilustrační foto
20.březen 2017 - 09:50

Přesto se tento týden nemusíme úplně nudit, neboť již dnes večer může trhy oslovit TV debata prezidentských kandidátů ve Francii, uvedl Jan Čermák, analytik ČSOB.

Zejména euro(dolar) a trhy dluhopisů na periferii eurozóny musí být ve střehu, neboť ve francouzských prezidentských volbách jde o hodně. Z pětice kandidátů, kteří se dnes francouzským voličům představí, mají totiž jen dva rozumně vypadající hospodářský program. Prvním je kandidát konzervativní pravice Fillon, který má ovšem máslo na hlavě v podobě zaměstnávání vlastní rodiny, v době kdy byl poslancem. Druhý, řekněme neutrálně vypadající kandidát Macron, je pro změnu 39letou kometou na politické scéně, která ovšem vzešla ze stávající administrativy a vede samostatnou a prozatím úspěšnou předvolební kampaň (zatím je v průzkumech pro první kolo voleb druhý).

Macronovi je sice vyčítáno, že žádný program nemá, avšak právě proto by trhům jeho vítězství vyhovovalo, neboť by zřejmě nejlépe garantovalo zachování status quo. Zbylí tři kandidáti ovšem slibují nenechat ekonomicky ve Francii kámen na kameni, takže se jich trhy mají právo obávat. Připomeňme, že zatímco lídr průzkumů Marine Le Penová chce vyvést Francii z EU a eurozóny, tak levicoví kandidáti Hamon a Melenchon mají natolik extrémní program, že by na něj trhy těžko měly žaludek (zavedení univerzálního příjmu či striktní odmítání volného obchodu).

Paradoxně, trhy se v dnešní prezidentské TV debatě ve Francii ani moc o hospodářském programu kandidátů dovědět nemusí a přesto to na ně může mít velký vliv. Většina debaty se může klidně točit kolem migrace a třeba sobotního teroristického útoku na Letišti Orly. V takový okamžik mohou někteří z pěti kandidátů zabodovat a jiní nikoliv. To se následně projeví v průzkumech, které euro i trhy dluhopisů v EMU velmi bedlivě sledují a to přesto, že se kvůli nim již dvakrát během posledních devíti měsíců spálily, dodal Jan Čermák.

(jč, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

1 $ USD 22.21  Kč
1 € EUR 26.09  Kč
1 £ GBP 28.57  Kč
1 CHF CHF 23.00  Kč
100 руб RUB 37.57  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
91.9
ČEZ
421.1
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
936
FORTUNA
152
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
1008
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
1011
PHILIP MORRIS ČR
15570
O2 C.R.
278
UNIPETROL
292.3
VIG
653.5