Svátek má: Oleg

Byznys

Velikost textu:

Evropský průmysl byl na konci roku silný

Evropský průmysl byl na konci roku silný

Po překvapeních, která přinesl francouzský a španělský průmysl, očekáváme, že listopadová průmyslová produkce za celou eurozónu vykáže velmi silný růst a potvrdí, že poslední čtvrtletí bylo ve znamení akcelerace evropské ekonomiky.

Ilustrační foto
12.leden 2017 - 09:45

V USA dnes ještě zůstane pozornost na zvoleném prezidentu D. Trumpovi. Včera na své tiskové konferenci moc ze svých ekonomických plánů nepředstavil. Jeho další kroky snad napoví více, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky. 

Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu znovu zvýšila

Listopadová průmyslová produkce v eurozóně by měla potvrdit, že na konci roku ekonomická dynamika zemí platících eurem znatelně zrychlila. Ekonomové SG očekávají její růst o 1,2 % m/m. Napovídají tomu velmi dobrá čísla z Německa i oživení ve Francii. I kdyby prosincová produkce zůstala beze změny, tak by za celé poslední čtvrtletí průmysl přidal 0,8 % q/q. PMI však naznačují, že průmyslu se mohlo dařit ještě lépe.

Dolar se vrátil na posilující trajektorii

Včerejší tisková konference zvoleného prezidenta USA Trumpa nepřinesla moc informací o jeho ekonomických plánech. Trump zatím opakuje, že platí jeho slib postavit zeď mezi Mexikem a USA a chce zrušit reformu zdravotnictví zavedenou prezidentem Obamou. Jeho další kroky a prohlášení budou trhy pozorně sledovat.

Americký dolar se během včerejší evropské seance vrátil zpět na posilující trend. Proti společné evropské měně získal skoro 0,9 %, když se posunul na 1,045 USD/EUR. Od této hladiny se však odrazil a všechny své zisky v průběhu americké a asijské seance ztratil. Dnes ráno své evropské obchodování otevírá na 1,064 USD/EUR.  

Středoevropský region dnes data nepřinese     

Vzhledem k tomu, že je pro dnešek kalendář středoevropských událostí prázdný, neočekáváme na regionálních devizových trzích výrazné výkyvy. V Polsku budou ještě investoři vstřebávat včerejší zasedání centrální banky. Česká koruna se zůstane přilepená k úrovni kurzového závazku.

Český maloobchod vykázal nečekaně silný růst

Dynamika českých maloobchodních tržeb v listopadu výrazně zrychlila a vykázala meziroční růst o 7,9 %. Růst prodejů zaznamenaly všechny sortimentní skupiny. Potvrzuje se tak, že ekonomický růst ke konci roku výrazně zrychlil. Nejvyšší nárůst statistici zaznamenali v prodejích nepotravinářského zboží, které se meziročně zvýšily o vysokých 12,1 %. Zde se zejména projevuje rostoucí kupní síla domácností.


Spekulace na konec kurzového závazku poslaly výnosy ve včerejší aukci státních dluhopisů na historická minima. Jednoletý český papír byl prodáván s průměrným výnosem -1,72 %. Aukci provázela obrovská poptávka. Slušná poptávka byla i po dluhopisu s kuponem 0,75 % a splatností v roce 2030. Toho se prodalo v objemu 4 mld. CZK. Naopak poptávka po dluhopisu s variabilním kuponem a splatností v roce 2020 byla relativně slabá. Prodalo se ho proto pouze za necelou miliardu korun.

Polská centrální banka si včera žádné překvapení nepřipravila. V souladu s očekáváním analytiků ponechala svou klíčovou úrokovou míru beze změny. Na tiskové konferenci guvernér Glapinski uvedl, že inflačního cíle bude dosaženo až v příštím roce. Banka proto nebude muset letos sazby zvyšovat.

Kurz domácí měny se včera nakrátko odpoutal od hladiny kurzového závazku. Za jeho posunem přibližně o jeden a půl haléře mohlo stát vybírání zisků. Bez zjevného trendu se pohyboval kurz zlotého, zatímco maďarský forint si o čtvrtinu procenta polepšil, uzavřel Viktor Zeisel..

(vz, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

1 $ USD 21.74  Kč
1 € EUR 26.11  Kč
1 £ GBP 29.43  Kč
1 CHF CHF 22.62  Kč
100 руб RUB 37.53  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
88.9
ČEZ
434
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
939.1
FORTUNA
144.9
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
984.9
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
1005
PHILIP MORRIS ČR
15850
O2 C.R.
274.9
UNIPETROL
342.1
VIG
642.3