Svátek má: Teodor

Byznys

Velikost textu:

Forbes: Saúdové chtějí udělat konkurenci z USA „ze života peklo“!

Forbes: Saúdové chtějí udělat konkurenci z USA „ze života peklo“!

Cílem monarchie na Blízkém východě je ochránit svůj podíl na trhu a udělat ze „ze života peklo" americkým producentů levné břidlicové ropy, píše časopis Forbes.

Ilustrační foto
14.listopad 2015 - 01:13

Saúdská Arábie zdvojnásobí úsilí v boji proti americkým konkurentům, píše časopis Forbes.

Publikace uvádí, že Saúdové utratili zhruba 100 miliard dolarů ze svých devizových rezerv a dosáhli určitého výsledku. Takže jejich rozhodnutím není snižovat produkci kvůli podpoře úrovně cen na světovém trhu, kdy došlo ke snížení cen ropy Brent a WTI pod 50 dolarů za barel (152 litrů). Nicméně, aby království „vyhrálo bitvu", bude muset vynaložit ještě více peněz.

Saúdské Arábie se chystá zdvojnásobit rychlost pomocí půjček. Podle deníku Financial Times, je království připraveno vstoupit na globální akciové trhy a získat prostředky na velkou průlom v boji s  americkými výrobci - Saúdové budou nejen chránit svůj podíl na trhu, ale také, aby se konkurentům ze Spojených států udělali „ze života peklo".

Die Welt: USA rozpoutávají globální surovinovou válku!

Potřeba půjčit si peníze je nutná také kvůli finančním potížím, které nyní zažívá Saúdská Arábie - snížení příjmů z vývozu ropy vedlo k rozpočtovým omezením, což zase brání realizaci nákladné společenské smlouvy v zemi. Kromě toho, finanční stres království způsobuje nákladné tažení v Jemenu.

„Ve velkém boji s břidlicovou ropou Američanů se Saúdové mohou pochlubit celou řadou malých vítězství," uvedl článek. Podle Bakera Hughese se počet pracujících ropných věží v USA snížil za rok z 1925 na 711. Přibližně 20 firem vyhlásilo bankrot, i největší z nich - Samson Resources, bývalý objekt sedmimilliardového finančního výkupu soukromým fondem KKR. Objemy produkce ropných břidlic ve Spojených státech klesly z jejího vrcholu zhruba o 500.000 barelů denně, ale Amerika stále produkuje 9,1 milionu barelů denně, zatímco před třemi roky byl objem produkce nižší - 6,8 milionu.

Nicméně, předseda národní ropné společnosti Saúdské Arábie, Saudi Aramco (čili ministr ropného průmyslu království) Ali al-Naimi a král Salman se nebudou chtít vzdát, zdůrazňuje časopis. Vedení země po dobu pěti let bude zvyšovat množství dluhu na 50% HDP, což jim umožňuje extrémně nízká zadluženost v současnosti.

(kou, prvnizpravy.cz, forbes.com, foto: arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: