Svátek má: Milena

Byznys

Velikost textu:

Jakl: Slovenská piva jsou stejná a mnohdy lepší piva než česká

Jakl: Slovenská piva jsou stejná a mnohdy lepší piva než česká

Na tradičním místě -  v  První Pivní Tramwayi  - proběhlo již šesté česko-slovenské superfinále anonymní degustační soutěže První pivní extraligy (PPE), kde soutěžily čtyři nejlepší české a čtyři slovenské ležáky, které postoupily z obou národních finále, proběhlých loni v listopadu a prosinci.

Ladislav Jakl, prezident PPE
12.únor 2016 - 10:45

Slovenský trh není tak bohatý na ležáky jako český, ale i s nákupem soutěžních vzorků byl na Slovensku problém, což potvrdil i Jan Šuráň.
 
„Nákup čtyř vzorků slovenských piv nebyl vůbec jednoduchý, ve slovenských supermarketech není problém sehnat české ležáky, v průměru se objevují v počtu kolem 25 druhů, ale problém je na Slovensku sehnat čtyři druhy slovenských ležáků v jednom supermarketu. Nakonec se mi podařilo koupit všechny čtyři vzorky v supermarketu Tesco v Dubnici, v ostatních supermarketech jako je Kaufland či Globus, měli maximálně jeden druh slovenského ležáku a Lidl se držel své osvědčené značky Argus,“ popsal svou zkušenost s nákupem slovenských piv Jan Šuráň.

„Na Slovensku je ale kupodivu všude k dostání Kozel,“ podotkl k tomu nákupčí českých piv Petr Hadži Hrkal.

„Končíme dnes program ročník 2015 československým superfinálem a zároveň tím začínáme další rok degustací První pivní extraligy“, řekl v úvodu soutěžního večera prezident PPE Ladislav Jakl.

Jakl: Nejvyrovnanější finále co pamatujeme, vítězí Rychtář

Všichni byli zvědaví, zda se po minulých letech podaří českým ležákům porazit slovenské. Jak veliké bylo ale zklamání, když po rozpiji o 2. místo byly vyhlášeny celkové výsledky a na prvních třech místech se objevily jen ležáky slovenské.

O vyrovnanosti soutěže svědčí i výsledky vítězů národních finále, kdy český vítěz obsadil v superfinále předposlední místo a slovenský vítěz skončil na posledním, tedy osmém místě.

„Gratuluji vítězům ze Slovenska a doporučuji českým pivařům, aby nad slovenskými pivy neohrnovali nos, vždyť jsou to stejná a mnohdy i lepší piva než ta česká,“ zhodnotil výsledky superfinále Ladislav Jakl.

1.    Topvar           (30 bodů)
2.    Urpiner           (32 bodů)
3.    Corgoň          (32,5 bodu)
4.    Zlatopramen  (35 bodů)
5.    Starobrno      (36 bodů)
6.    Louny            (37 bodů)
7.    Rychtář         (38 bodů)
8.    Šariš             (42 bodů)

(rp,prvnizpravy.cz,foto:js)