Svátek má: Svatoslav

Byznys

Velikost textu:

Mark Rutte: Na záchranu "schengenu" má Evropa osm neděl!

Mark Rutte: Na záchranu "schengenu" má Evropa osm neděl!

Nizozemský premiér Mark Rutte na ekonomickém fóru v Davosu předpovídá konec schengenského systému do 6-8 týdnů.

Nizozemský premiér Mark Rutte na ekonomickém fóru v Davosu
22.leden 2016 - 21:22

"S jarem se zvýší příliv migrantů, což může způsobit nenapravitelné zničení schengenského systému, protože členské státy budou usilovat o obnovení hraničních kontrol. Nemůžeme dále přijímat to velké množství uprchlíků," uvedl nizozemský premiér v Davosu.

Kromě toho, jak řekl nizozemský politik, rozpad schengenského systému již začal a poukázal na nedávné obnovení hraničních kontrol mezi Švédskem a Dánskem v reakci na zvyšující příliv uprchlíků.

Stejný postoj zastává německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který řekl, že "nechce ani uvažovat o otázce, zda se Německo vyrovná v letošním roce s dalším milionem uprchlíků,  poté, co přišel už jeden milion v roce 2015."

Wolfgang Schäuble přišel s návrhem, že EU potřebuje zahájit  "Marshallův plán" na podporu hospodářského rozvoje v zemích sousedících s Evropou. Cílem této politiky, řekl, je vytvoření lepších hospodářských podmínek na Blízkém východě a v Africe, i když takový program by mohl stát miliardy euro.

Schäuble: Konec eurozóny může nastat během několika dní

Schengenská dohoda je v krizi, která se projevuje v uzavření hranice mezi Makedonií a Řeckem. Maďarsko však opakovaně uvedl své plány na zavření hranice, pokud nejsou činěny žádné kroky k řešení imigrační krize. Přibližně v tom duchu uvažžuje i Rakousko a Velká Británie, kde se připravují plány na vystoupení z Evropské unie, píše se v článku Financial Times.

(rp,prvnizprvavy.cz,rianovosti,ft,foto:arch.)