Svátek má: Viola

Byznys

Velikost textu:

Německá ekonomika postrádá Putina na summitu G7

Německá ekonomika postrádá Putina na summitu G7

Je to promarněná příležitost, měl by mluvit každý s každým, říká  předseda Výboru pro východoevropské hospodářské vztahy Eckhard Cordes.

Eckhard Cordes, předseda Výboru pro východoevropské hospodářské vztahy
1.červen 2015 - 01:12

Příští víkend na zámku Elmau v Bavorsku se bude konat summit skupiny G7. Ruský prezident Vladimir Putin se nezúčastní, Rusko bylo z účasti vyloučeno v minulém roce po připojení Krymu.

"Setkání G7 a Ruska by mohlo přispět k řešení krize a jednání s Ruskem by se mohlo přesunout do konstruktivních kroků ohledně ukrajinského konfliktu", uvedl předseda Výboru pro východoevropské hospodářské vztahy Eckhard Cordes,   " je to promarněná příležitost, kdy formáty konverzace, jako je setkání G-7 by mohly být používány k dialogu s Ruskem. Je vždy lepší, mluvit s každým, který má i jiné názory, než jenom sami mezi sebou. Během krize tím spíše takové dialogy potřebujeme."

Předseda německo-ruského fóra, Matthias Platzeck (SPD), vyzval k návratu Putina na summit. "Rusko by mělo patřit k G7, protože i minské dohody jsou důsledkem krize důvěry k Rusku. Procesy na Blízkém východě, Íránu, Afghánistánu a Sýrii lze řešit pouze s Ruskem."

Kromě toho, mezinárodní terorismus s informacemi ruských zpravodajských služeb by mohl být potírán společně, řekl bývalý ministr Brandenburg.

Také omezení šíření jaderných zbraní lze dosáhnout pouze v dialogu s druhou největší jadernou velmocí. Kromě toho, ruské zdroje nerostného bohatství jsou pro budoucnost Evropy důležité. Dokonce i změny klimatu se neobejdou bez dialogu s největší zemí na světě.

V bavorském Elmau  se ve dnech 7. a 8. června na pozvání německé kancléřky Angely Merkelové zúčastní summitu G7  představitelé USA, Kanady, Francii, Itálie, Japonska a Velké Británie. Rusko bylo ve skupině G8 od roku 1998 a bylo vyloučeno v loňském roce po připojení Krymu k Rusku.

Obama kvůli špiónské aféře taky možná  nepřijede na G7

Ruský seznam nežádoucích Evropanů

Moskva předala Evropské unii sankční seznam s 89 evropskými politiky a vojenskými činiteli, kterým neumožní vstup na území Ruské federace, jako výraz důvěry. Prohlásil to nejmenovaný vysoký představitel ruského ministerstva zahraničí s tím, že zveřejnění výčtu možná ukazuje na to, že Brusel chtěl dokument využít k politickému divadlu. Napsala to v noci na neděli agentura TASS.

Brusel seznam považuje za další krok k zhoršení vztahů mezi Ruskem a EU.

Rusko kritiku odmítlo, podle Moskvy je to odpověď na sankční kampaň, kterou některé země EU pod vedením Německa vedou proti Rusku.

Rusko již před časem upozornilo země, které vůči Moskvě uvalily sankce, že jejich zástupci by si před cestou do Ruska na konzulátech měli ověřit, zda nebudou mít s překročením hranic problémy. "Naši partneři ale takový postup neupřednostnili a požádali nás, abychom je informovali skrze diplomatické kanály," řekl. "Ve shodě s tím jsme jim postoupili zmíněné seznamy."

(rp,prvnizpravy,spiegel.de,foto:arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru:

Má zaplatit ČSSD dluh advokátu Altnerovi?

Kurzy

1 $ USD 24.21  Kč
1 € EUR 27.02  Kč
1 £ GBP 35.60  Kč
1 CHF CHF 24.44  Kč
100 руб RUB 36.91  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
59.1
ČEZ
440
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
630
FORTUNA
86.2
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
4576
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
804.5
PHILIP MORRIS ČR
12370
O2 C.R.
215
UNIPETROL
188
VIG
517.5