Svátek má: Sandra

Byznys

Velikost textu:

Nové protiruské sankce zvýší nezaměstnanost v USA

Nové protiruské sankce zvýší nezaměstnanost v USA

Americký Kongres bude brzy hlasovat o dalších ekonomických sankcích proti Rusku.

Ilustrační foto
21.červenec 2017 - 07:20

Jedno z ustanovení, které minulý měsíc schválil Senát, by srazilo americkou konkurenceschopnost a ohrozilo miliony pracovních míst v celé zemi,  což by Rusko bezpochyby přivítalo. Senátorské změny na tzv. "Směrnici 4" by znamenaly, že by ruské ropné a plynárenské podniky budou mít v ruce stále silnější trumfy proti americkým společnostem..
 
"Washington musí zajistit, aby jakékoli sankce proti Rusku zasáhly svůj zamýšlený cíl a zároveň nešly  proti americkým dělníkům," píše se v článku na americkém webu The Hill.
 
Toto ustanovení "Směrnice 4" by rozšířilo současný zákazu vstupu amerických energetických firem zapojených na ropné a plynárenské projekty na ruské půdě.

Podle směrnice č. 4 by americkým společnostem byly zakázány nejen vrty v Rusku, ale účast na jakémkoli energetickém podniku, který zahrnuje ruské firmy - bez ohledu na to, kde se tento podnik nachází.
 

V oblasti vrtání hlubinných vrtů firmy v různých zemích,  včetně Ruska, by v některých případech, kdy se  rutinně spolupracuje na rozvoji daného ropného nebo plynárenského pole ukončila práce. Navrhovaná reforma by uzavřela nevelký počet potenciálních projektů americkým společnostem, zatímco ruské firmy by mohly pokračovat.
 
"To není sankce proti Rusku, to je sankce proti Spojeným státům. A ohrozilo by to bezpočet pracovních míst jak v ropném, tak plynárenském průmyslu, a mezi složitou sítí dodavatelů, poskytovatelů služeb a dalších podniků, které úzce spolupracují s energetickými firmami," zdůrazňuje autor článku.
 
Celkově řečeno, ropný a plynárenský průmysl zaměstnává více než 9,8 milionů pracovníků v celostátním měřítku. Jen v Marylandu zaměstnává více než 75.000 pracovníků ve více než 90 podniků v celém státě určitým způsobem spolupracuje v ropném a plynárenském sektoru. Totéž platí pro více jak 141.000 pracovníků ve Virginii.
 
Odvětví podporuje téměř 2% pracovního příjmu Marylandu a 2,5% Virginie.
 
Místní ekonomika  a nikoli ruské ropné a plynárenské společnosti, nejvíce utrpí, pokud navrhovaná směrnice nabyde účinnosti.
 
"Co se týče Ruska, rozšíření Směrnice 4 by skutečně povzbudilo energetický průmysl tohoto státu.  Pokud by ruský energetický sektor chtěl zcela vyblokovat Ameriku z globálního trhu, tak by stačilo, aby se alespoň nominálně zapojil  do každého významného průzkumného projektu na celém světě," dodává autor článku webu The Hill.
 
(rp,prvnizpravy.cz,thehill,foto:arch.)Kurzy

1 $ USD 22.15  Kč
1 € EUR 26.08  Kč
1 £ GBP 28.33  Kč
1 CHF CHF 22.88  Kč
100 руб RUB 37.49  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
92.8
ČEZ
425
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
928
FORTUNA
150
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
999.6
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
1018
PHILIP MORRIS ČR
15549
O2 C.R.
276.5
UNIPETROL
292.3
VIG
650.3