Svátek má: Běla

Byznys

Velikost textu:

Pomluvil poslanec Bendl partnera Slavie, nebo jen něco prozradil?

Pomluvil poslanec Bendl partnera Slavie, nebo jen něco prozradil?

"Já jsem se totiž dostal k informacím, které tady ještě nepadly, a tudíž k nim nemohla být ani vlastně řádná diskuse, přestože pan ministr financí říkal, že už slyšel skoro všechno," začal svůj projev politik ODS Petr Bendl a pokračoval. 

Petr Bendl, bývalý hejtman a mnohonásobný ministr, nyní poslanec ODS
14.únor 2016 - 21:21

"Ke mně se dostaly informace o snaze propojení státního systému EET s byznysem. Já mám tady prezentaci společnosti Lyoness, která je oficiální, a mohu ji dát každému k dispozici, pokud se na to chcete podívat. Společnost Lyoness má obrovské problémy se zákonem. Je to cashbacková společnost, která má obrovské problémy se zákonem vůči svým věřitelům nejenom tady v ČR, ale také v Rakousku, Švýcarsku a v jiných zemích i mimo EU. A tahle společnost se chystá na zavedení EET v Čechách vydělávat. Mají k tomu připravenu chorvatskou číslo jedna jako dodavatele hardwaru a chtějí v první vlně získat přibližně sto tisíc českých obchodníků. A když se zeptáte jak? Jednoduše - nabídnou jim dumping za napojení se do systému Lyoness," prohlásil Petr Bendl.

"To znamená, že začnou, řeknu, parazitovat na tom, co stát pro svoje potřeby vyrobí, nebo řekněme odsouhlasí, tak začnou vydělávat na jednotlivých, řeknu, firmách, které do toho systému spadnou. Podle mých informací Lyoness bude nabízet obchodníkům zapojení do vlastního cashbacku v různých úrovních a bude jim nabízet různé slevy a bude tak podnikat přisátý na systému EET. V čem tkví to nebezpečí? V ČR, ale i Švýcarsku jsou známy případy lidí, kteří vložili do Lyoness nemalé úspory, řádově miliony korun. Dnes se ta částka bude pohybovat na úrovni větší než 1,7 mld. korun. V letech 2008-2012 deklaroval Lyoness obrat 1,2 mld. švýcarských franků a tato stejná částka byla oznámena i jako Lyoness obrat roku 2014," řekl dál poslanec Bendl.

Fotbalisté Slavie představili partnerství se společností Lyoness  

"V červnu uzavřel sponzoring s Rapidem Vídeň, začal prodávat téměř 9 tis. limitovaných karet, na základě kterých bude přiřazovat nedefinované množství fans, kteří budou tvořit neodhadnutelný pasivní příjem. Rapid má dostat 9 mil. eur, které mají vlastně vydělat jejich fandové tím, že se zapojí do systému. Ten systém klubové komunikace pokračuje a do systému už se dnes přihlásila i Slavie Praha ve fotbale a Slovan Bratislava - hokej... A stejným modelem se pokračuje dál," hlásil dál  Bendl.

"Já tohle považuji za... Podotýkám, že řada lidí už měla úspěšné soudy, neboť tato společnost jim nevrátila to, co bylo vloženo. Je tady spousta lidí, kteří si stěžují na to, jak tato společnost funguje, a já považuji za extrémně nebezpečné, budujeme-li tady systém, který má nakládat s citlivými údaji o, řeknu, vnitřnostech každé společnosti, aby byla šance, že se k nim dostane někdo jiný. Měl by stát v případě, že to nařídí, tak by měl mít schopnost takováto data hlídat a ne vystavovat podnikatele a podnikatelskou veřejnost nebezpečí, že s jejich daty bude do budoucna operováno," předpokládá Bendl.

"Když jsem tady minule říkal, že může mít někdo pocit u nás doma v Čechách, že když ta data bude koncentrovat, tak že tak snadno uloví ty malé ryby. Jenomže ono se může stát, že i ty naše velké ryby budou vůči těm evropským, případně světovým hráčům rybami malými a někdo si nás koupí všechny se všemi daty, která tady jsou. Pak budeme marně hledat někoho, kdo z úředníků takováto data proláknul," má jasno bývalý hejtman a bývalý několikanásobný ministr Petr Bendl.

On úvodem svého vystoupení uvedl, že největší nebezpečí vidí v manipulaci a ve schopnosti úniku dat, v jejich ochraně, neboť v okamžiku, kdy takováto citlivá data, a nesouvisí to podle něho jenom s EET, ale i s kontrolním hlášením, se budou dostávat ven, a poté, co se objevily ještě uniklé informace i z Bezpečnostní rady státu apod., podle jeho hlubokého přesvědčení to bude vážná věc, kterou není možné ji zcela bagatelizovat.

SportovniListy.cz & Prvnizpravy.cz od zástupce majoritního vlastníka Slavie Praha Jaroslava Tvrdíka na setkání s novináři  dostaly na otázku, zda-li zná obsah  příspěvku předneseného  Petrem Bendlem ve Sněmovně a zda-li fanouškům Slavie, kteří se do systému karet firmy Lyoness zapojí, nehrozí nějaké nebezpečí ze zneužití dat? dostaly tuto odpověď.

"Petra Bendla jako bývalý politik samozřejmě znám. Neslyšel jsem jeho vystoupení ve Sněmovně. Mohu ujistit, že firma Lyoness v České republice neporušuje zákony. Pokud Petr Bendl má nějaké pochybnosti, mohl zvednout telefon a zeptat se. Každopádně děkuji za upozornění," řekl Jaroslav Tvrdík pro SportovniListy.cz & Prvnizpravy.cz.

(ps, prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)


Hlasovali byste pro povinnou volební účast?

Kurzy

1 $ USD 25.26  Kč
1 € EUR 27.04  Kč
1 £ GBP 31.26  Kč
1 CHF CHF 25.21  Kč
100 руб RUB 42.34  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
66.6
ČEZ
420.6
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
794
FORTUNA
87.8
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
899.9
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
768.6
PHILIP MORRIS ČR
13301
O2 C.R.
270.4
UNIPETROL
182.5
VIG
611.2