Svátek má: Lumír

Byznys

Velikost textu:

Pracuji z domova, neznám stres a šéf mě miluje

Pracuji z domova, neznám stres a šéf mě miluje

Dost možná, že si takto některý ze zaměstnanců zavýskne po změnách v zákoníku práce, s jehož malou, zato významnou úpravou, se vytasila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Ilustrační foto
12.březen 2016 - 20:03

Podnikatelský svět nevychází z údivu a ministryně se zase diví, proč ten údiv, když komfort pro zaměstnance pracující z domova je nedostačující. Nápad jak odstranit stres z pracovního nasazení sice vzešel z odborů, ale myšlenka je to dobrá a ministerstvo přece taky musí vykazovat nějakou činnost. Takže směle do toho! Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Petr Štrompf.

Jen pro celkovou ilustraci: Ten, kdo maká v potu tváře od stolu svého obýváku, je na tom docela špatně, míní odboráři s ministryní. Pro zaměstnavatele obětuje energii nejen lidskou. Opotřebovává svůj majetek. Ba co, hůře, není ve styku s pracovním kolektivem. To vše je samo o sobě stresujícící a tomu by se mělo předcházet. Nedej bože aby se takovému chudákovi ještě stal pracovní úraz. Prostě jsme na vaší straně, vážení makáči ve firmách i domovech, zní teď z odborů i ministerstva. A s námi pak budou muset souhlasit i soudy, u kterých žalovaný podnikatel rozhodně neuspěje, kdežto stresované duše ano.

Reálné plnění této případně uzákoněné koniny by zřejmě vypadalo takto: Zaměstnavatel ani na opakovanou zaměstnancovu žádost nereagoval na včasnou výměnu počítače, ten musel po nezbytně nutnou dobu používat svůj soukromý. O spotřebované energii ani nemluvě, neboť jeho zastaralý krám elektřiny spotřebuje jednou tolik. Jediná starost zaměstnavatele byla, aby zaměstnanec včas vyfakturoval klientům nemalé peníze a to všechno už člověka za daných podmínek stresuje. Stížnost je směrována i na absenci kontaktu s pracovním kolektivem, protože s Mařkou a Jožinem byla vždycky prča. Teď nic? Takže šup s tím k soudu, a uděláme v tom pořádek. Přesně k tomu vybízí odbory i ministerstvo.

Vidění odborářů  už nedohlédlo k těm, kteří o zájem nadřízených institucí vůbec nestojí. V případě nouze klidně použijí své soukromé vybavení a řešení náhrady se jistě najde. Zájem o nápravu mít zaměstnavatel bude, když se jedná o důležitou administrativní součást jeho podnikání.

Tím je věc vyřešená. Jak ale hodlá ministerstvo spolu s odbory kontrolovat, zda zaměstnavatel detašovanému jedinci umožňuje přímý kontakt s pracovním kolektivem, je zatím záhadou. Možná zase jen pro ilustraci: Zvonění a ve dveřích napomádovaní fešáci z odborů se širokými úsměvy a otázkou, jak se takovému jedinci doma vede. Po potlačení emocí a představy několika dobře mířených boxerských úderů  jedinec odpoví, že si na nic nestěžuje. Jestliže doteď stresem netrpěl, první symptomy se právě dostavily. Nicméně stále ještě s klidem odpoví, že pracovní kolektiv ho miluje a je to chvíle, co početná návštěva odešla. Prakticky jste se s ní museli potkat na schodech. Následují opět úsměvy a přání stálého duševního zdraví. Do notesu si fešáci při odchodu zapíšou, že fakturant Novák stresem netrpí a zaměstnavatel je třída. Na kafe prý totiž k tomu usměvavému chlápkovi přišel jako první. Mezitím brunátný pan Novák už vzteky vybuchne a hned v předsíni rozfláká drahocennou čínskou vázu. Přímý kontakt s institucionálními chorými mozky, to je tedy něco!

Praktická zkušenost ministryně Marksové: Na Žofín už nikdy v sukni

Proto není divu, že ministryně Michaela Marksová tento záměr obhajuje. Není si zřejmě vědoma důsledků svého konání. Možná proto, že doma tolik nepracuje, její kolektiv jsou čtyři patra zaměstnanců a tak je prča každý den. Musí být, když je v tom ministerském baráku tolik lidí. A když se k nim přidá pár humoristů z odborů, pak je radost chodit do práce a dělit se o ní s ostatními. I s těmi, kteří na ministerstvu nebo v odborech nepracují. Aby měli svou denní dávku pracovní pohody jistou, pak na to musí být zákon. Kdo ho poruší, bude mít blbou náladu. Nebo možná přímo stres, ale to už není naše vina, my jsme s řešením přišli včas.

Těžko nyní skutečně soudit, zda vyfabulované odsudky dostanou právní podobu. Mají zároveň i jistou výhodu – autory navrhované novely zákoníku práce si opravdu vymýšlet netřeba.

(rp,pšt,prvnizpravy.cz,foto:arch.)