Svátek má: Petr

Byznys

Velikost textu:

Singer korunu nevykolejil

Singer korunu nevykolejil

Česká koruna se bez velkých výkyvů včera obchodovala na slabších úrovních než 27,05 CZK/EUR. Nereagovala tak ani na slova guvernéra ČNB M. Singera, který se pro agenturu Bloomberg vyjádřil k měnové politice.

Miroslav Singer, guvernér ČNB
4.březen 2016 - 09:50

Podle něho se v současné době ustanovuje nový konsenzus, že „mírné“ negativní úrokové sazby jsou užitečným nástrojem měnové politiky. Podle něj jsou určitě prospěšnější než „hodně“ záporné sazby, které představují riziko pro finanční stabilitu. Dále také prohlásil, že opuštění kurzového závazku bude probíhat v jednom či dvou krocích, tak aby ČNB neopakovala scénář Švýcarské centrální banky, která závazek opustila neočekávaně a náhle, sdělil David Kocourek, analytik Komerční banky..

Ostatní regionální měny měly každá svůj směr pohybu.Maďarský forint získal 0,5 % a na konci dne se obchodoval na úrovni 309 HUF/EUR, ač včera zveřejněná čísla maloobchodních tržeb trhy zklamala. Polský zlotý zase 0,6 % ztratil, když se odpoledne obchodoval na hodnotě 4,34 PLN/EUR. 

Z letargie by mohl být trh s korunou vytržen dnes, kdy bude zveřejněn odhad HDP už včetně struktury. Očekáváme, že dynamika agregátního údaje nebude revidována, a tak mezičtvrtletně HDP poklesne o 0,1 %, což v meziroční dynamice znamená růst o 3,9 %. Předpokládáme, že tahounem meziročního růstu byly investice, které profitovaly z dočerpávání posledních zbylých EU fondů z minulého programovacího období, ale i díky zaúčtování pronájmu nadzvukových letadel Gripen. Z tohoto důvodu by ale měl být zaznamenán negativní příspěvek čistého vývozu. Dalším stabilním příspěvkem k růstu bude potvrzena soukromá spotřeba, která těží z příznivých podmínek na trhu práce.

Česká swapová výnosová křivka včera stagnovala na předcházejících hodnotách, doplnil David Kocourek.

(kou, dk, prvnizpravy.cz, foto: pl)