Svátek má: Milena

Byznys

Velikost textu:

Ve světě ČR patří k nejúspěšnějším producentům slámového vína

Ve světě ČR patří k nejúspěšnějším producentům slámového vína

Ve světě patříme k nejúspěšnějším producentům slámového vína. Je vzácné, protože několikaměsíční péče o dozrávající hrozny na slámě nebo zavěšené na drátěnce je náročná a výnosnost z vysušených bobulí nízká.  Ve Vinných sklepích Lechovice s tím mají velké zkušenosti.

Ředitelka Lucie Kalašová při stáčení ručně lisovaného slámového vína Ryzlink rýnský
2.březen 2016 - 01:00

Ve Vinných sklepích Lechovic největším výrobci vína z vlastních vinic ve Znojemské oblasti na Moravě, považují slámové víno za svou „třešničku na dortu.“ Proto zahájení ručního lisování je velkou vinařskou událostí, provázenou cimbálovou muzikou a hodováním. Letos se uskutečnilo poslední únorový pátek.
 
Ředitelka Vinných sklepů Lechovice Ing. Lucie Kalašová upřesnila, že ke slámovému vínu použili dvě odrůdy: Ryzlink rýnský a Frankovku. Vypěstované byly ve vinařské obci Borotice, konkrétně Ryzlink na viniční trati Nad Kolářovým sklepem a sklizeň byla 13. října 2015, zatímco Frankovka má ve svém rodném listu uvedenu viniční trať U Auerového kříže dne 5. října 2015.

Celkově vína ročníku 2015 považují kvalitou ze lepší než v předchozím roce.

„Nedostatek srážek révě neuškodil a příznivé počasí v podzimních měsících dovolilo révě dostatečně vyzrát. Kombinace různých faktorů přinesla do vín výraznou aromatiku, svěžest a nádhernou strukturu. Máme velmi pěkné Pinoty, Sauvignon, typické Ryzlinky, rýnský i vlašský, Müllerku, Veltlín. Nadějně se zatím ve svém vývoji jeví i červená vína,“ uvedla Lucie Kalašová.

Lechovičtí jsou proslulí i výrobou Sektu Vranov, který nechávají rok zrát na dně Vranovské přehrady v hloubce 40 metrů. Během roku probíhá dražba lahví, která je ukončena slavnostním výlovem. Letos bude 20. srpna. Hlavní myšlenkou je finanční podpora Centra Paraple, které pomáhá lidem s postižením míchy. Od jara se opět uskuteční program Na kole z vinice do vinice na trasách vhodných pro všechny úrovně cyklistů. Letos přibudou další trasy. A kdo se raději veze, novinkou bude Vinobus.

(ps, Věnceslava Dezortová, Prvnizpravy.cz, foto: Jovan Dezort)