Svátek má: Zlata

Byznys

Velikost textu:

Vejmělek: Slabší výsledky zmírní tlaky na kurzový závazek ČNB

Vejmělek: Slabší výsledky zmírní tlaky na kurzový závazek ČNB

Klíčovou událostí minulého týdne bylo jednoznačně zasedání ECB, které i na tyto trhy vneslo zvýšenou volatilitu.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
12.březen 2016 - 18:11

Ve výsledku se ale žádný zřetelný trend neprosadil. Česká koruna se pohybovala v pásmu mezi 27,03 až 27,07 CZK/EUR, polský zlotý si v týdenním hodnocení nakonec o zhruba čtvrt procenta polepšil, naopak maďarský forint necelé procento ztratil. Doplatil ale na své znehodnocení z počátku týdne, kdy se nenaplnila některá očekávání hráčů na trhu, že agentura Moody’s vylepší Maďarsku rating; zklamání též přinesla lednová průmyslová výroba. komentuje pro Prvnizpravy.cz hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
 

Série dosud zveřejněných českých indikátorů z reálné ekonomiky překvapila spíše příjemně. Nad očekávání se v lednu dařilo exportům, a to zejména dopravních prostředků. V kombinaci s nízkými dovozními cenami to vedlo k solidnímu přebytku lednové bilance zahraničního obchodu.

Pokles vykázala za únor míra nezaměstnanosti, a to na 6,3 %, když počet volných pracovních míst dosáhl nejvyšší úrovně od října 2008. Výbornou kondici českého trhu práce podtrhla zveřejněná statistika mzdového vývoje v závěrečném čtvrtletí loňského roku. Růst reálných mezd byl nejrychlejší za posledních šest let. Zvyšující se disponibilní důchody domácností jsou příslibem pro udržení dynamiky spotřebitelských výdajů. Jejich síla je přitom vidět i na inflačním vývoji. Jádrová inflace se v únoru nacházela na 1,6 %. Celková inflace ovšem byla především kvůli meziročnímu poklesu cen pohonných hmot výrazně nižší, konkrétně na hodnotě 0,5 % y/y. Ve srovnání s lednovými 0,6 % to znamenalo mírné zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen. Prognóza ČNB přitom počítala s jejich zrychlením na 0,8 % y/y.
 
Lednová data z reálné ekonomiky, která přinese nadcházející týden, potvrdí určité oslabení hospodářské dynamiky na přelomu roku, jak potvrdila statistika národních účtů za Q4 15. Za leden tak očekáváme zpomalení meziročního růstu průmyslové výroby z prosincových 0,7 % na 0,4 % y/y, stavebnictví zřejmě zaznamená meziroční pokles. Dynamiku by si naopak měly udržet maloobchodní tržby a tradičně vysoký přebytek by měl vykázat lednový běžný účet platební bilance. Celkově letos česká ekonomika zpomalí tempo svého meziročního růstu z loňských výjimečných 4,3 % na námi očekávaných 2,3 %.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru:

Mají propuštění horníci z Mostecka dostat kompenzaci od státu, tak jako propuštění z OKD?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
62%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
5%

Kurzy

1 $ USD 24.04  Kč
1 € EUR 27.02  Kč
1 £ GBP 31.20  Kč
1 CHF CHF 24.79  Kč
100 руб RUB 37.53  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
54
ČEZ
427.1
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
708
FORTUNA
89.3
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
827.3
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
791
PHILIP MORRIS ČR
12550
O2 C.R.
235
UNIPETROL
182
VIG
473.3