Svátek má: Brigita

Byznys

Velikost textu:

Voráček: Internet je nejsvobodnějším médiem

Voráček: Internet je nejsvobodnějším médiem

Žurnalistka tehdy a teď? Guru českých médií otevřeně pohovořil v Českém rozhlase. Proč odešli zahraniční vlastníci?

Michal Voráček
8.leden 2016 - 11:45

Od listopadu 1989 se bez účasti Michala Voráčka naše mediální scéna neobešla a neobejde. Založil vydavatelství Profit, vedl Lidové noviny a Ringier, ovlivnil Novu i Primu. Založil projekt mobilního operátora Oskar.

Michala Voráčka média zajímala již od dětství, přál si v nich pracovat již v deseti letech a o pár let později toužil velká média dokonce řídit. Jak sám řekl, velký vliv na něho měl jeho otec, který se dlouhá léta věnoval literatuře pro děti a mládež a zároveň učil na filozofické fakultě.

Sám sebe hodnotí jako pamětníka. V médiích prožil přes třicet let. Doba před rokem 1989 byla podle něj v médiích hodně specifická. Voráček se podrobněji rozpovídal o době, kdy působil v Hospodářských novinách, které byly médiem, v němž se koncentrovaly progresivní ekonomické názory.  HN byly spojeny s tehdejší tzv. „přestavbou“ systému. V podstatě denně pak museli zástupci novin „vysvětlovat“. Právě z mediálního prostředí a prostředí tehdejších ekonomických ústavů se však rekrutovali elity, politici a dokonce dva z našich prezidentů – Václav Klaus a Miloš Zeman.

Svět dnešní žurnalistiky se podle Voráčka neliší pouze rychlostí a technologiemi, ale také přístupem k výkonu samotného řemesla. Dříve zkušení, starší kolegové se o mladé elévy v podstatě starali, bez vedlejších zájmů předávali veškeré své zkušenosti. Tato praxe však již není běžná. Nejenže nedochází k výchově mladých staršími, ale také samotné vysoké školy nejsou schopny reagovat na rychle měnící se mediální svět dostatečně adekvátně.

Prvním mediálním obchodem mezi východem a západem po pádu komunismu bylo spojení Michala Voráčka a Michaela Ringiera, které je nám známo dodnes například díky nejčtenějšímu deníku Blesk. Vše přitom startovalo z nuly.

„Jsem přesvědčen, že pro zahraniční vlastníky to byla především investice, to znamená investice za účelem vydělání peněz. Za druhé, oni zde vytvořili určitý blok zahraničních vlastníků a v tom bloku, samozřejmě, že byli konkurenti, ale všichni ti zahraniční drželi spolu v zásadních věcech, ať to byla distribuce, reklama, sofistikace trhu, legislativa, mediální zákony atd. Takže oni se samozřejmě scházeli a komunikovali spolu. A jakmile došlo k prolomení jejich skupiny, a víme, že tu první investici udělal Andrej Babiš, prolomení bloku a toho jejich, řekněme neformálního sdružení, tak všichni začali přemýšlet, měli obavy o to, co bude a začali prodávat,“ odpověděl Voráček na dotaz, jak to bylo se zahraničními investory do českých novin a proč nyní noviny prodali. Podle něj zahraniční majitelé obsah médií ovlivňovali minimálně.

Přelomem na mediálním trhu byl internet. Umožnil čtenářům získávat informace v podstatě okamžitě. Médiím nedovoluje v takové míře zkreslovat informace, protože každý čtenář má dnes možnost najít si zprávy i na jiných místech a porovnávat. Internet je tak podle Voráčka nejsvobodnějším médiem jako takovým. Dodává však, že s obavami sleduje současné snahy o kontrolu nad internetem.

Michal Voráček vystudoval Vysokou školu ekonomickou, obor zahraniční obchod. Založil spolu s Michaelem Ringierem týdeník Profit, v roce 1993 pak například uvedl na trh deník Blesk. Dále byl postupně akcionářem a předsedou představenstva či v dozorčích radách v mnoha českých a slovenských mediálních společnostech. Je považován za jednoho z mužů, kteří klíčovým způsobem ovlivnili současný mediální trh v České a Slovenské republice. Byl členem statutárních orgánů mnoha mediálních společností v ČR a v zahraničí, např. TV Nova, TV Prima, PNS (distribuce tisku), Ostravské tiskárny, Český mobil (Vodafone), Médea, a.s. (mediální agentura), Young&Rubicam, Sparta Praha Fotbal, a.s. atd. V současné době je spoluvlastníkem společnosti Our Media, a.s., pod kterou spadá mimo jiné také úspěšný projekt ParlamentníListy.cz, dále se věnuje poradenské a charitativní činnosti a má řadu dalších vlastních projektů a aktivit.

Záznam celého vystoupení si můžete poslechnout zde.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:pl)


Nechcete zmeškat důležité zprávy? Přihlašte se k jejich odběru: