Svátek má: Mikuláš

Byznys

Velikost textu:

Voráček: Internet je nejsvobodnějším médiem

Voráček: Internet je nejsvobodnějším médiem

Žurnalistka tehdy a teď? Guru českých médií otevřeně pohovořil v Českém rozhlase. Proč odešli zahraniční vlastníci?

Michal Voráček
8.leden 2016 - 11:45

Od listopadu 1989 se bez účasti Michala Voráčka naše mediální scéna neobešla a neobejde. Založil vydavatelství Profit, vedl Lidové noviny a Ringier, ovlivnil Novu i Primu. Založil projekt mobilního operátora Oskar.

Michala Voráčka média zajímala již od dětství, přál si v nich pracovat již v deseti letech a o pár let později toužil velká média dokonce řídit. Jak sám řekl, velký vliv na něho měl jeho otec, který se dlouhá léta věnoval literatuře pro děti a mládež a zároveň učil na filozofické fakultě.

Sám sebe hodnotí jako pamětníka. V médiích prožil přes třicet let. Doba před rokem 1989 byla podle něj v médiích hodně specifická. Voráček se podrobněji rozpovídal o době, kdy působil v Hospodářských novinách, které byly médiem, v němž se koncentrovaly progresivní ekonomické názory.  HN byly spojeny s tehdejší tzv. „přestavbou“ systému. V podstatě denně pak museli zástupci novin „vysvětlovat“. Právě z mediálního prostředí a prostředí tehdejších ekonomických ústavů se však rekrutovali elity, politici a dokonce dva z našich prezidentů – Václav Klaus a Miloš Zeman.

Svět dnešní žurnalistiky se podle Voráčka neliší pouze rychlostí a technologiemi, ale také přístupem k výkonu samotného řemesla. Dříve zkušení, starší kolegové se o mladé elévy v podstatě starali, bez vedlejších zájmů předávali veškeré své zkušenosti. Tato praxe však již není běžná. Nejenže nedochází k výchově mladých staršími, ale také samotné vysoké školy nejsou schopny reagovat na rychle měnící se mediální svět dostatečně adekvátně.

Prvním mediálním obchodem mezi východem a západem po pádu komunismu bylo spojení Michala Voráčka a Michaela Ringiera, které je nám známo dodnes například díky nejčtenějšímu deníku Blesk. Vše přitom startovalo z nuly.

„Jsem přesvědčen, že pro zahraniční vlastníky to byla především investice, to znamená investice za účelem vydělání peněz. Za druhé, oni zde vytvořili určitý blok zahraničních vlastníků a v tom bloku, samozřejmě, že byli konkurenti, ale všichni ti zahraniční drželi spolu v zásadních věcech, ať to byla distribuce, reklama, sofistikace trhu, legislativa, mediální zákony atd. Takže oni se samozřejmě scházeli a komunikovali spolu. A jakmile došlo k prolomení jejich skupiny, a víme, že tu první investici udělal Andrej Babiš, prolomení bloku a toho jejich, řekněme neformálního sdružení, tak všichni začali přemýšlet, měli obavy o to, co bude a začali prodávat,“ odpověděl Voráček na dotaz, jak to bylo se zahraničními investory do českých novin a proč nyní noviny prodali. Podle něj zahraniční majitelé obsah médií ovlivňovali minimálně.

Přelomem na mediálním trhu byl internet. Umožnil čtenářům získávat informace v podstatě okamžitě. Médiím nedovoluje v takové míře zkreslovat informace, protože každý čtenář má dnes možnost najít si zprávy i na jiných místech a porovnávat. Internet je tak podle Voráčka nejsvobodnějším médiem jako takovým. Dodává však, že s obavami sleduje současné snahy o kontrolu nad internetem.

Michal Voráček vystudoval Vysokou školu ekonomickou, obor zahraniční obchod. Založil spolu s Michaelem Ringierem týdeník Profit, v roce 1993 pak například uvedl na trh deník Blesk. Dále byl postupně akcionářem a předsedou představenstva či v dozorčích radách v mnoha českých a slovenských mediálních společnostech. Je považován za jednoho z mužů, kteří klíčovým způsobem ovlivnili současný mediální trh v České a Slovenské republice. Byl členem statutárních orgánů mnoha mediálních společností v ČR a v zahraničí, např. TV Nova, TV Prima, PNS (distribuce tisku), Ostravské tiskárny, Český mobil (Vodafone), Médea, a.s. (mediální agentura), Young&Rubicam, Sparta Praha Fotbal, a.s. atd. V současné době je spoluvlastníkem společnosti Our Media, a.s., pod kterou spadá mimo jiné také úspěšný projekt ParlamentníListy.cz, dále se věnuje poradenské a charitativní činnosti a má řadu dalších vlastních projektů a aktivit.

Záznam celého vystoupení si můžete poslechnout zde.
(rp,prvnizpravy.cz,foto:pl)


Hlasovali byste pro povinnou volební účast?

Kurzy

1 $ USD 25.22  Kč
1 € EUR 27.03  Kč
1 £ GBP 31.95  Kč
1 CHF CHF 24.95  Kč
100 руб RUB 39.51  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
60.3
ČEZ
427
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
743.5
FORTUNA
88.8
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
893.8
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
777
PHILIP MORRIS ČR
12666
O2 C.R.
228
UNIPETROL
179.4
VIG
529.1