Svátek má: Petr

Byznys

Velikost textu:

Vydávání majetku maltézským rytířům bylo zastaveno

Vydávání majetku maltézským rytířům bylo zastaveno

Jak infomoval  deník Právo Státní pozemkový úřad zrušil všechna rozhodnutí všech svých krajských poboček o vydávání majetku řádu maltézských rytířů. Rozhodnutí se týká také lukrativních pozemků v pražské Březiněvsi.

Ne všechno, po čem se sápají církevní řády, je boží
9.březen 2016 - 15:01

Pražská pobočka Státního pozemkového úřadu (SPÚ) v listopadu 2015 rozhodla, že maltézskému řádu zatím vydá 46 z požadovaných 180 hektarů pozemků. Nadřízený SPÚ však proti tomuto rozhodnutí o vydání podal k soudu žalobu. „Věříme, že nezávislý soud posoudí, zda argumenty krajského pracoviště pro vydání byly dostatečně silné zvláště v otázce nástupnictví řádu a v posouzení vzniku majetkové křivdy a v posouzení vzhledem k rozhodnému období,“ uvedla tehdy k podání žaloby šéfka SPÚ Svatava  Maradová.

Šéfka SPÚ zvážila argumenty starosty Březiněvsi Jiřího  Haramula (ANO), který už několik let hájí nemovitosti v Březinivsi před chamtivostí církevního řádu a správně argumentuje mimo jiné tím, že současný Suverénní řád maltézských rytířů není totožný s historickým konventem kněží rytířského maltézského řádu v Praze, kterému majetek do 24. února 1948 patřil. Je poněkud zvláštní, že řád se  18. prosince 2012, tedy po schválení restitučního zákona, ale těsně před tím, než vešel v platnost (1. 1. 2013)  sloučil coby suverénní řád s  konventem.  Řád se v Březiněvsi zcela nekřesťansky sápe  i po pozemcích, kde měly podle plánů obce vyrůst škola a školka a sportoviště.

Po podání žaloby na svou pražskou pobočku přikročil nyní SPÚ k dalšímu kroku a zrušil veškerá rozhodnutí všech svých poboček o vydání majetku do rukou maltézských rytířů.

„Nechceme tímto krokem zpochybňovat rozhodnutí svých poboček, které o vydání rozhodly. SPÚ tak činí proto, že čekáním na výsledek soudu by uplynula lhůta pro případné přezkumné řízení,“ uvedla k nynějšímu rozhodnutí v mediích mluvčí SPÚ Monika  Machtová.

Navzdory tvrzení mluvčí Machtové o tom, že SPÚ nechce zpochybňovat rozhodnutí svých poboček ohledně vydávání pozemků, si lze i z předešlého vyjádření  vyvodit, že zde jisté pochyby o práci některých velmi církvím a církevním organizacím ochotných krajských pracovišť SPÚ existují.

Nyní nezbývá než doufat, že celý březiněveský případ se rozhodne ve prospěch  obce Březiněves, což už se v minulosti ostatně u soudu stalo již dvakrát.  Lze však předpokládat, že po majetku se sápající maltézští rytíři, kteří by jen nabytím březiněveských pozemků  si přišli na miliardy korun, se jen tak  nevzdají, když už je to asi  v tomto případě stálo tolik peněz například při zařízení urychleného  sloučení obou řádů a patrně i při  motivaci  státních úředníků, jak mohou vysvětlit prolomení hranice 25. února 1948.


Je známo, že proti církevním restitucím brojila před volbami v roce 2013 i ČSSD ovšem jen do té doby, než vytvořila vládní koalici s KDU-ČSL. Veřejnost však stále zastává názor, že církve a církevní organizace dostávají za podivných okolností 8. listopadu 2012  po půlnoci  přijatém restitučním zákoně i majetek, na který nemají nárok.

Chcete znát jména poslanců, kteří rozhodli o církevních restitucích? Tady je informace o  hlasování  8. listopadu 2012 ...  čtěte !


Víme, kdo ze zastupitelů Prahy podrazil starostu Březiněvsi

"Pokud na jedné straně existuje bezskrupulózně hrabivá síla, která hodlá stůj co stůj a hlava nehlava získat vše, na co si ukáže, je třeba, aby zde k této síle existovala protiváha, která tyto snahy bude v mezích zákona krotit. Krajské pobočky pozemkového úřadu v v tomto úkolu selhávají a církvím ochotně vydávají cokoli, o co projeví zájem. Pokud své podřízené instituce SPÚ v této ochotě poněkud přibrzdí, je to jen dobře," píše se  například v komentáři webu Vaševěc.cz

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)