Svátek má: Oldřich

Byznys

Velikost textu:

WSJ: Americký plyn nemůže v Evropě konkurovat ruskému

WSJ: Americký plyn nemůže v Evropě konkurovat ruskému

Švýcarská společnost Ineos brzy obdrží první várku USA břidlicového plynu, pomocí něhož v Evropě doufají, že sníži svou závislost na ruském plynu, uvedl deník Wall Street Journal. Nicméně ihned tyto naděje zmrazil.

Ilustrační foto
25.březen 2016 - 01:11

Skutečností je, že suroviny z USA se nestanou náhradou za ruské - USA dodávají ethan a Rusko dodává do Evropy především metan. Ale ceny budou jistě klesat, píše vydání.

Švýcarský petrochemický gigant Ineos Group Holdings se chystá přijmout první pro Evropu americký břidlicový plyn - ethan,  sdělil deník. Dodají je dvě americké firmy, které usilují o diverzifikaci trhů kvůli nedostatku úložného prostoru pro suroviny. Dodávka opustila terminál ve Philadelphii 9. března.

Rostoucí objemy amerického břidlicového plynu se staly výzvou pro Saúdskou Arábii na mezinárodních trzích s ropou, už dříve kvůli pádu cen a dokonce otřásly postavením uhlí na světovém trhu s energií, píše americký podnikatelský tisk.
 
Americké společnosti Range resources a Consol Energy, stejně jako ostatní konkurenti - mají nyní potíže v důsledku poklesu cen. Ethan vykázal slabé výsledky na trzích, takže se ho firmy snaží prodat novým zákazníkům v zahraničí, vysvětluje  publikace. Na rozdíl od ropy a zemního plynu, se na ethan nevztahují omezení týkající se vývozu ze Spojených států.

Financial Times: Evropa bez ruského plynu? Jedním slovem: zničující! 

Ineos má v úmyslu využít dodaný ethan  ve svém petrochemickému závodu v Norsku. Do roku 2020 plánuje dovážet ze Spojených států amerických osm dodávek za měsíc.
 
To vše se děje na pozadí dlouhotrvajících naději na evropských představitelů, že americký břidlicový plyn pomůže EU snížit závislost na ruském plynu, píše Wall Street Journal. Nicméně, dodávky ethanu pro Ineos nejsou žádnou náhradou za ruský plyn, který se skládá hlavně z metanu. Ale pomůže ke snížení cen na evropských trzích, sdělili odborníci vydání.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)
 


Kdo nejvíce zasahuje do naší vnitřní politiky?

EU
transparent.gif transparent.gif
27%
Čína
transparent.gif transparent.gif
24%
Rusko
transparent.gif transparent.gif
24%
USA
transparent.gif transparent.gif
25%

Kurzy

1 $ USD 25.44  Kč
1 € EUR 27.02  Kč
1 £ GBP 31.59  Kč
1 CHF CHF 25.38  Kč
100 руб RUB 43.58  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
66.3
ČEZ
428.9
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
765.8
FORTUNA
93.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
885
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
820
PHILIP MORRIS ČR
13224
O2 C.R.
259
UNIPETROL
192
VIG
611.2