Svátek má: Milena

Byznys

Velikost textu:

Z knih z nakladatelství Academia se nejvíce čtou knihy o češtině

Z knih z nakladatelství Academia se nejvíce čtou knihy o češtině

"Nakladatelské podnikání je totiž podle mého názoru jedním z nejlepších indikátorů společenských a politických poměrů," řekl novinářům při příležitosti padesátého výročí existence značky nakladatelství Academia jeho ředitele Jiří Padevět. 

Pavel Janáček, Jiří Padevět a Markéta Pravdová
4.únor 2016 - 09:00

Není divu, když historie nakladatelství se datuje od roku 1953, ale teprve v letošním roce je to právě 50 let, co jeho knihy vycházejí pod značkou Academia.

Nakladatelství vzniklo sice již v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd (ČSAV), ale již v souvislosti s tehdejším uvolněním politické atmosféry v roce 1966 získalo název Academia. Od poloviny šedesátých let začala nejdříve krajská nakladatelství, následně i nakladatelství celostátní, nahrazovat své původní dlouhé názvy novými, jednoduššími. A tak  Krajské nakladatelství v Brně přijalo název Blok, z celostátních se pak například  zrodily Odeon, původně Státní nakladatelství krásné literatury a umění, nebo Svoboda, původně Státní, později stranické Nakladatelství politické literatury. Na změny tak zareagovalo i nakladatelství Československé Akademie věd, které přijalo název Academia.

Dle slov Jiřího Padevěta, ředitele Nakladatelství Academia, se na padesáti letech existence značky Academia velmi dobře odráží nejen vědecká, ale i kulturní historie naší země.

Ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět

Zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR Markéta Pravdová

Novináři a ti, co se za novináře vydávají na prezentaci nakladatelství Academia

Na stánku nakladatelství Academia na veletrhu Svět knihy 2015 byl k vidění unikátní atlas

"Za půlstoletí se nezměnila snaha po vydávání kvalitních vědeckých děl, byť tak či onak politicky či společensky ovlivněná. Za posledních dvacet šest let, to jest od sametové revoluce, která byla nejen pro Academii mezníkem, se snad podařilo i přes krkolomné období devadesátých let vybudovat nakladatelskou značku, která má dobrý zvuk", řekl ředitele novinářům.

Není pochyb, že v současné době zaujímá Academia svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. Vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie a slovníky. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis s dlouholetou tradicí Živa. 

"Největší zájem je však o publikace, které píší o češtině. V naší produkci najdete i z pohledu celostátního jednu z nejprodávanějších knih  roku 2014, kterou byla  Akademická příručka českého jazyka  autorek Markéta Pravdová a Ivana Svobodová. Přesně toto kniha je titulem, které nakladatelé říkají dojná kráva," dodal ředitel Padevět.

Knihou roku 2014 byl také unikátní  Akademický atlas českých dějin  autorů Eva Semotanová, Jiří Cajthaml a jejich kolektivy, který byl současně nejrozměrnější a nejtěžší publikací vydanou nakladatelstvím Academia.

"Knihařina atlasu se  musela dokonce provést  v zahraničí, neboť v Česku jsme nenašli žádnou firmu, která by to dokázala," řekl ředitel Padevět k unikátnímu dílu, které posbíralo další ocenění jako například Slovníku roku 2014, Mapa roku 2014  a další.

Akademický atlas českých dějin a mapa Labské pískovce Mapami roku

"Nejvíce se politické a společenské poměry odráží v publikacích zabývajících se společenskými vědami. V minulosti  v nakladatelství Československé Akademie věd vyšly například i publikace tehdejšího ministra školství Kahudy, kterými se zrovna moc nechlubíme," odpověděl ředitel na otázku, zda-li akademické nakladatelství vydávalo nějaké knihy, poplatné době, ve které vycházely.

"Zájem o češtinu a o pravopis je z řad občanů stále značný. Během dne odpovídáme na řadu otázek, především novinářům, pedagogům, ale dokonce i politikům. Aktuální byly v nedávné době dotazy na význam slova lítačka," potvrdila zájem o češtinu   zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR Markéta Pravdová, která se zúčastnila setkání s novináři.

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...
(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)


Hlasovali byste pro povinnou volební účast?

Kurzy

1 $ USD 25.14  Kč
1 € EUR 27.02  Kč
1 £ GBP 31.49  Kč
1 CHF CHF 25.13  Kč
100 руб RUB 42.47  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
66.6
ČEZ
420.6
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
794
FORTUNA
87.8
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
899.9
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
768.6
PHILIP MORRIS ČR
13301
O2 C.R.
270.4
UNIPETROL
182.5
VIG
611.2