Svátek má: Sandra

Byznys

Velikost textu:

Zahraniční investoři zastavěli úrodnou půdu, platí minimální mzdu ...

Zahraniční investoři zastavěli úrodnou půdu, platí minimální mzdu ...

Při prvních červnových nedělních Otázkách  Václava Moravce bylo rušno, neboť se v pořadu ČT sešli  ekonomové Aleš Michl, Ilona Švihlíková a někdejší tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza.

Ilona Švihlíková
5.červen 2017 - 08:20

"Současný model české ekonomiky je neudržitelný, protože nenabízí dlouhodobý růst životní úrovně, protože nenabízí růst mezd. Potřebujeme strategickou debatu o směřování naší ekonomiky, které se nám tu bohužel nedostává," začala zostra Ilona Švihlíková, když ještě upozornila, že  tak dva roky nám prý bude dobře, protože bude trvat konjunktura, a pak zase bude zle.

Také  Prouza, o kterém se v letošním roce spekulovalo, že bude ministrem po Janu Mládkovi, připomenul, že  si můžeme lepší časy užívat ještě tři až pět let, pokud nepřijde nějaká velká krize. Poradce ministrů financí Aleš  Michl směle prohlásil, že bychom měli být vůbec rádi za to, že tu jsou investoři, že lidé mají práci a ekonomika jede. Jeho názor jen popudil  Švihlíkovou, která se domnívá, že je čas, abychom konečně mysleli na sebe.


"To, co já vidím, je ta naše vlastnická struktura a stavět se do pozice: buďme rádi, že tady někdo je, no tak to je úžasný. My jsme tady 25 pracovali na tom, abychom přilákali zahraniční investory, kteří nám zastavěli úrodnou půdu a začali našim lidem vyplácet minimální mzdy. A kde je náš národní zájem? My se musíme začít bavit o tom, co je náš národní zájem. Pětadvacet let jsme mysleli na ostatní, tak je konečně čas, abychom také mysleli na sebe," prohlásila Švihlíková po určité době zase trochu jiné názory než je v Moravcově pořadu slyšet.

"Podívejte se, nalijme si čistého vína. Ta Evropa už dneska je dvourychlostní. Když se řešila ekonomická krize v eurozóně, tak ty hlasy Itálie a Španělska byly na okraji a rozhodovaly jiné hlasy. Ta představa, že přijmeme euro a tím se posílí náš hlas, ta je naivní, mírně řečeno," prohlásila vysokoškolská pedagožka  Švihlíková.

Pro Prouzu je důležité, že je  tu "...  možnost sedět u stolu, když se budou rozhodovat zásadní věci,"  prohlásill Prouza.

"EU je super myšlenka, ale já když jsem se podíval na nejnovější paper z Evropské unie, tak první věta toho materiálu je, že euro je víc než měna. Pro ně je euro fetiš, a to je strašně špatně. První věta by měla znít bezpečnost je základ, obchod je základ, a ne to, že bychom přijali společnou evropskou měnu," varoval Aleš Michl.

Švihlíková však ještě upozornila, že tuzemská  produktivita práce je asi na 66 procentech německé produktivity, ale  mzdy se pohybují okolo 40 procent, což je podle Švihlíkové neuvěřitelný rozdíl, se kterým je třeba něco udělat.

Tomáš Prouza měl poslední slovo, když upozornil, že  tuzemská   pracovní síla  kromě toho, že je levná je ještě vzdělaná " ... a já bych ještě dodal, že je poslušná,“ má jasno kdysi Sobotkův úředník pro EU Tomáš Prouza.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)Kurzy

1 $ USD 22.14  Kč
1 € EUR 26.13  Kč
1 £ GBP 28.29  Kč
1 CHF CHF 22.90  Kč
100 руб RUB 37.49  Kč

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV CME
92.8
ČEZ
425
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
928
FORTUNA
150
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
999.6
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PEGAS NONWOVENS
1018
PHILIP MORRIS ČR
15549
O2 C.R.
276.5
UNIPETROL
292.3
VIG
650.3