Svátek má: Slavomír

Byznys

Velikost textu:

Západoevropské akciové trhy pokračují v růstu

Západoevropské akciové trhy pokračují v růstu

Hlavní západoevropské akciové indexy dnes posilují přibližně o 1,5 %. Celotýdenní zisky jsou jen o málo větší, oproti začátku roku jsou tak aktuálně evropské burzy zhruba o 10 % slabší.

Ilustrační foto
28.únor 2016 - 10:00

K růstu pomohla i výsledková sezóna, když mezi nejúspěšnější tituly patří italská energetická společnost Eni (po oznámení výsledků hospodaření +6 %) nebo německá chemička BASF (+3 % díky navýšení dividendy). Vysoké zisky díky zlepšení sentimentu zaznamenaly také řecké banky, což přispělo k více než 4% růstu tamního indexu ASE. Akcie Royal Bank of Scotland naopak v reakci na neuspokojivý výhled padají o 7 %. Komentuje pro Prvnizpravy.cz Josef Němý, analytik Komerční banky.
 

Americké burzy si zatím připisují jen několik desetin procenta. Nové makroekonomické ukazatele ze Spojených států přitom potěšily, když pozitivně překvapila jak revize HDP za Q4 15, tak ukazatel sentimentu Michiganské univerzity. Za celý týden tak americké akciové indexy posilují o bezmála 2 %, oproti začátku roku ztrácí S&P 500 už jen 4,3 %.

Pražská burza se nepřipojila ke globálnímu růstu, index PX však klesl jen o nepatrné tři setiny procenta. Z velkých emisí se nejvíce dařilo akciím pojišťovny VIG (+2,2 %), dokonce téměř 5% růst pak zaznamenaly akcie mediální společnosti CME. Akcie Erste Group ráno rostly až o 3,5 % poté, co banka oznámila kvartální zisk nad očekáváním trhu a v souladu s odhady navrhla dividendu 0,5 EUR na akcii. Během dne ale nadšení investorů zcela vyprchalo a akcie Erste nakonec klesly o 1,7%.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)