Svátek má: Lumír

Byznys

Velikost textu:

Závěr týdne se akciovým trhům vydařil

Závěr týdne se akciovým trhům vydařil

Závěr týdne je pro akciové trhy velmi úspěšný. Za nedostatku nových makroekonomických ukazatelů akcie rostou po celém světě.

Ilustrační foto
13.březen 2016 - 13:05

Investoři tak zřejmě znovu přehodnotili  zasedání ECB a následnou tiskovou konferenci, když akciím po počátečním růstu vzal vítr z plachet Mario Draghi, když uvedl, že centrální banka již nepředpokládá další snižování úrokových sazeb a přesune pozornost k neúrokovým nástrojům. Nicméně pozitivním překvapením bylo bezesporu zvýšení měsíčních nákupů aktiv. Index Stoxx 600 tak dnes roste o dvě procenta za podpory všech hlavních sektorů v čele s finančními tituly. V celotýdenním hodnocení pak ztrácí zhruba čtvrt procenta. Komentuje pro Prvnizpravy.cz Miroslav Frayer, analytik Komerční banky.


V plusu otevřely i burzy v zámoří. Index S&P 500 prozatím přidává 1,2 %. Více jak jedno procento přidává hned sedm z deseti hlavních sektorů. Za celý týden se index nachází v půlprocentním zisku.

Pražská burza zakončila týden se ziskem 1,3 %, když hlavním tahounem podobně jako v západní Evropě byly především finanční tituly. Z nich se dařilo nejvíce rakouské Erste, která přidala 3,5 %, následovaná pojišťovnou VIG (+2,4 %). Naopak v poklesu po včerejších výsledcích a oznámené nulové dividendě pokračovaly akcie Fortuny (-2,3 %). Za celý týden si pak pražský parket polepšil o dvě procenta. Nejvyšší zisky si připsala Erste (+6,2 %) a Komerční banka (+4,5 %), naopak třetinu hodnoty ztratily akcie NWR a dvouciferný pokles zaznamenala i Fortuna (-13 %). Příští týden nás čekají výsledky ČEZ, Pegasu a Kofoly.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)