Svátek má: Svatoslav

Domácí

Velikost textu:

Islámský stát se přiblížil k Evropské unii, už má základnu v Bosně

Islámský stát se přiblížil k Evropské unii,  už má základnu v Bosně

Radikální islamisté si koupili v Bosně několika hektarů půdy za peníze pocházející ze Saúdské Arábie a Kataru. Pozemky se nacházejí na hranici s Chorvatskem. Odtud se může zcela nerušeně přinést právo šaría do Evropy.

Radikální imám Husein Bosnic
22.leden 2016 - 01:11

Velmi znepokojující zprávu přinesl italský Corriere della Sera a německý Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Radikální islamisté koupili za peníze ze Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů v Bosně několik hektarů půdy.

Obec Bosanska Bojna v severozápadní Bosně, kde si zakoupili půdu, leží jen pár set metrů od bosensko-chorvatské hranice a poblíž hraničního přechodu na polní cestě, takže vstup do Chorvatska je bez problému. Bosanska Bojna leží 120 kilometrů od italského Terstu a asi 80 kilometrů od jaderského pobřeží v Chorvatsku.


V této oblasti je asi  2000 wahhábistů. Státní ideologií Saúdské Arábie je wahhábismus, to je sunnitská fundamentální forma islámu. Z jejich škol "vycházejí" radikální saláfisté šířit víru. Toto učení je vrcholně nepluralitní.

V čele islamistické evropské "pobočky" je Husein Bosnic, který je imámem a jmenoval se Bilal. On je hlavní osobou evropských džihádistů. On řekl, aby byli aktivní ve Švédsku, Rakousku, Slovinsku a Itálii. V prosinci byl odsouzen v Itálii k sedmi letům vězení za verbování lidi pro teroristické činy.

Corriere citoval bývalého důstojníka  bosenské armády, který Bilala znal od dětství.  Jeho otec pracoval jako čistič na benzínové stanici ve Stuttgartu. Nakonec se Bilal radikalizoval. To bylo zvláště snadné v Bosně, protože v občanské válce během rozpadu Jugoslávie muslimská Bosna musela čelit katolickému Chorvatsku. V čase občanské války bylo mnoho krutosti na obou stranách. Bosenští Muslimové nebyli nejdříve v této válce  radikální. Ale změnu k radikalismu  přinesli "podněcovatelé" z oblasti Zálivu a během brutální války bylo snadné stát se radikálním.

V regionu jsou z dob balkánské války stále velké zásoby zbraní a střeliva. Igor Golijanin, náčelník štábu bosenského ministerstva vnitra říká: "Bomby k útoku na Charlie Hebdo byly vyrobeny v Mostaru, kalašnikovy použité během listopadových útoků pochází z bývalé Jugoslávie. Paříž nás požádala o kontroly a na nich pracujeme společně."

Golijanin říká, že Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty investují v regionu. Saláfisté mají enklávy v Gornja Maoca na severovýchodě Bosny, další střediska jsou Teslic, Osve, Maglaj, Gluha Bovica, Mehurići a Zenica.

Zlatko Popovic, vysloužilý policista, říká že "nebylo náhodou, že imám a jeho soukmenovci se usadili v této oblasti. Pozemek je schovaný, nejsou zde žádné kontroly a nachází se v těsné blízkosti chorvatských hranic."

Odtud mohou wahhabisté svou ideologii "exportovat" do celé Evropy.  Bosenské úřady tvrdí, že nelze říci, že všichni tito lidé jsou teroristé. Ale Adil Lozo, právník z Bosnic, netají záměry skupiny: "Demokracie se nezdařila,  demokratické systémy nefungují. Právo šaría je perfektní. Nikdo krade, nepodvádí. Imám Bosnic chce tohle prosadit.  A nic jiného "

Italské úřady jsou znepokojeny a jak píše Corriere Terst je vzdálen pouze 120 kilometrů. Zatýkání v Itálii ukazují, že Italové jsou na stráži, aby se zabránilo, že šaría se objeví v Itálii. Itálie má ze všech zemí EU největší výhrady k uprchlické politice Angely Merkelové. Italové vidí jasně co se může stát díky otevřením bran Merkelovou do Evropy. Podle Angely Merkelové se jedná o vnější hranici schengenského prostoru.

(rp,prvnizpravy.cz,Deutsche Wirtschafts Nachrichten,foto:Deutsche Wirtschafts Nachrichten),mapa:googl)