Svátek má: Lenka

Politika

Velikost textu:

17. listopad je v první řadě den studentstva, rozhodli poslanci

17. listopad je v první řadě den studentstva, rozhodli poslanci

17. listopad by mohl být v českém kalendáři opět oficiálně i Mezinárodním dnem studentstva. Jde o jediný den mimořádného významu s českými kořeny, neboť upomíná na uzavření českých vysokých škol a zatýkání studentů v roce 1939.

Bývalá ministryně spravedlnosti a poslankyně Helena Válková
3.březen 2016 - 15:01

Připomeňme si, že dosud měl státní svátek označení Den boje za svobodu a demokracii.

Poslankyně Helena Válková (ANO) prosadila v dolní komoře změnu, podle které by mělo nově jít o Mezinárodní den studentstva a den boje za svobodu a demokracii.

„Nepojmenovat 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva, to bych považovala za velmi smutné,“ uvedla bývalá ministryně spravedlnosti.


Bývalá ministryně spravedlnosti a poslankyně Helena Válková před Hlávkovou kolejí 17. listopadu 2015 s dokumenty prosazující změnu v názvu státního svátkuPravicová opozice hovořila o návratu před rok 1989


"Komunistické struktury dokázaly prohlasovat změnu státního svátku 17. listopadu do dob před rokem 1989,“ charakterizoval výsledek předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který  už v osmdesátých letech kolaboroval s tehdejším režimem  jako člen Českolovenské strany lidové, která byla  členem v Národní fronty možná  společně i s Mezinárodním svazem studenstva.

V zemi se rojí přepisovači dějin, kteří dělají z hrdinů zbabělce

Komunisté den studentstva brání: Nemá komunistický původ

"Hluboce se skláním před těmi, kdo se dokázali vymanit ze slupky zapšklosti, zaprděnosti popřevratové české politiky a dokázali vzdát hold i těm, kteří v roce 1939 na základě rozhodnutí z Londýna vzdali hold studentům, kteří byli vyloučeni z českých vysokých škol, a obětem, které přinesli,“ uvedl poslanec KSČM Pavel  Kováčik, který se později  omluvil těm, kterých se dotkla slova, jimiž charakterizoval polistopadovou politiku, trval ale na tom, že byla výstižná.

Pro schválení návrhu Heleny Válkové ovšem byly koaliční strany, které ho vesměs podpořily.


Poslanec ČSSD Roman Sklenák prohlásil, že změna názvu svátku ničemu neškodí. „Vůbec tím nezpochybňujeme porevoluční vývoj,“ podotkl z řečniště ve Sněmovně.

Mezinárodní den studentstva jsme vymazali z kalendáře svátků
 
To jsou paradoxy ...
 
Pro zpravodajství ČT  se k návrhu profesorky Válkové, která působila jako pedagog na Právnické fakultě ZČU v Plzni,  kriticky vyjádřil i poslanec ODS Benda, který se  neslavně před lety proslavil  jako pouhý   student Právnické fakulty ZČU. Vzpomínáte si, jak Benda tehdy předepsaný minimální počet stran své  doktorské práce, kterou psal stejně jako diplomovou práci o svém otci, dosáhl tak, že zvětšil písmo a změnil řádkování textu.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)