Svátek má: Květoslava

Politika

Velikost textu:

Abromavičius: Jaceňuk by měl odejít! Jaresková na jeho místo!

Abromavičius: Jaceňuk by měl odejít! Jaresková na jeho místo!

Ukrajina potřebuje technokratickou vládu a předsedu kabinetu s bezvadnou pověstí, prohlásil ministr pro hospodářský rozvoj Ukrajiny Aivaras Abromavičius.

Natalia Jaresková, ukrajinská ministryně financí
13.únor 2016 - 22:02

"Politická elita ztratila důvěryhodnost kvůli obviněním z korupce několik významných hodnostářů. Tito lidé by měli být zbaveni možnosti účastnit se politického života,"
uvedl ministr v demisi. Podle něj by prezident Petro Porošenko a premiér Arsenij Jaceňuk měli přijmout příslušné rozhodnutí.

Aivaras Abromavičius, který oznámil svůj úmysl odstoupit, zopakoval, že v čele nové vlády by měla být současná ministryně financí Natalija  Jaresková.

Abromavicius to napsal ve svém sloupku na stránkách Ukrajinské pravdy". Poznamenal, že Ukrajina potřebuje technokratickou vládu a předsedu kabinetu s bezvadnou pověsti.

WP: Ministr Abromavičius obvinil Porošenka z podpory korupce

"Jasným kandidátem, který splňuje tento požadavek, je ministryně financí Natalija Jaresková. Může se jí vyčítat americký původ, ale, jak ukazují zkušeností Pobaltí, je to spíše plus, ne mínus," napsal Abromavicius. Poznamenal, že ve všech třech pobaltských zemích byli prezidenti původem ze západní diaspory, kteří úspěšně pracovali dvě funkční období.

Hlavním úkolem nové vlády, podle Abromavičiuse, by mělo být urychlení reforem ve všech oblastech, a především reforma státní daňové služby a rychlá transparentní privatizace.

Vládní krize vypukla na Ukrajině po prohlášení ministra pro hospodářský rozvoj Aivarase Abromavičiuse o své rezignaci kvůli tlaku ze strany prezidentské administrativy a zástupce vedoucího frakce Bloku Porošenka Igora Kononenka. Vedení Ukrajiny muselo vysvětlit situaci znepokojeným velvyslancům zemí G7, které ujišťovalo o jednotě. Porošenko hovořil o potřebě obnovení kabinetu, přičemž by ministři- reformátoři měli, podle jeho názoru, zůstat. Už dříve Abromavičius navrhoval Jareskovou na post premiérky, ta to nejprve odmítla, později se  odpovědi vyhnula.

Premiér Arsenij Jaceňuk prohlásil, že bude pracovat v jednotném týmu, nebo odejde, pokud tak rozhodne Parlament po zprávě kabinetu 16. února.

(kou, prvnizpravy.cz, pravda.com.ua,foto: arch.)