Svátek má: Patrik

Politika

Velikost textu:

Americká loutka Jaresková premiérkou? To je konec Ukrajiny!

Americká loutka Jaresková premiérkou? To je konec Ukrajiny!

Odpočítávají se poslední okamžiky nebo dny současného premiéra Arsenije Jaceňuka, ale trvá "bitva" o jeho nástupce, koalice původně navrhla Vladimira Grojsmana, ale přihlásila se také na funkci premiérky ministryně financí Natalia Jaresková.

Natalia Jaresková, ukrajinská ministryně financí
26.březen 2016 - 01:03

Podle Contra magazínu by post premiéra opustil nepopulární Arsenij Jaceňuk a na jeho místo by nastoupila loutka Spojených států Natalie Jaresková. Spojené státy jsou její domovinou, na Ukrajině přijala občanství jenom proto, aby mohla být ministryní na doporučení svých přátel, jakým je i finačník George Soros.

Zatímco Jaceňuk je považován za zkorumpovaného oligarchy, který těží ze svého postu a hromadí vlastní bohatství, tak Jaresková jde na ruku Mezinárodnímu měnovému fondu uzavíráním nových úvěrů. Oba zastávají tvrdý postoj vůči Rusku, za což byli na Západě chváleni.

Jaresková  nemá jen přátele v zemi. Její pokus o stabilizaci veřejných financí výrazným úsporným opatřením za každou cenu, poškodil malé podniky a zbídačil důchodce, kteří nemohou platit stále více za drahý plyn na vaření a  topení. Již kompletně zničila ukrajinskou ekonomiku a hrozí, že ji ještě víc zadusí. Ani v  parlamentu nemá ministryně financí, která se vzdala svého americké občanství ve prospěch ukrajinského, téměř žádnou podporu.

"Nikdo se nemůže stát premiérem, který nemá v parlamentu dostatečnou podporu. Nemůže provést reformy. Takové to je se současnou vládou a takové by to bylo s vládou Jareskové. Nevyřeší se tím politická krize. Dva, tři měsíce po jejím zvolení, by se krize vrátila s novým elánem, " je přesvědčen Oleg Ljaško, šéf frakce radikální strany.

Ale dvě velké parlamentní skupiny podle prezidenta Porošenka a premiéra Jaceňuka zjevně podpoří  takovou možnou změnu vlády.  Ačkoli Jaresková předtím uvedla, že taková změna, včetně instalace technokratů byly "jen fámy". Ale často se stane něco jiného než bylo zamýšleno.

Ale očekávat, že by se zlepšila celková situace v zemi pod současným politickým vedením je více než iluzorní. Ukrajina je  tlačena oligarchy do hospodářské a finanční propasti a politické klima je poznamenáno přílišným množství  nenávisti a opovržení.