Svátek má: Lenka

Politika

Velikost textu:

Americký tisk podrážděně: Pro Evropu se Ukrajina stala dráždidlem

Americký tisk podrážděně: Pro Evropu se Ukrajina stala dráždidlem

Ukrajina se stala pro mnohé evropských zemích dráždidlem, a obyvatelé Nizozemska v souladu s průzkumy veřejného mínění v nadcházejícím referendu jsou připraven říci "ne" asociaci Ukrajiny s EU, píše americký tisk.

Ilustrační foto
2.březen 2016 - 22:03

V Evropě stále více zpochybňováno, že je třeba podporovat novou ukrajinskou vládu a Nizozemsko může v referendu o udělení statusu přidružení poprvé otevřeně vyjádřit nespokojenost s politikou Evropské unie vůči Ukrajině, píše komentátor John Vinocur v americkém vydání The Wall Street Journal s notnou dávkou znepokojení.

„Tradičně tolerantní Holanďané příští měsíc uskuteční vnitrostátní poradní referendum o přidružení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a, soudě podle průzkumů, řeknou Ukrajincům „vypadněte"," uvedl rozčarovaně Vinocur.

Pozorovatel si také stěžuje, že v Evropě zní stále méně „konzistentní a respektovaný hlas", který by bránil potřebu rozšíření sankcí proti Rusku, „ačkoli taková potřeba, očividně, vznikne v létě".

Proti Rusku: USA chtějí mít za každou cenu Ukrajinu v EU!

Rovněž negativně hodnotí německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Françoise Hollandeho za snahu navázat konstruktivní dialog s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. "Merkelová a Hollande vypadají poraženě," napsal.

Zároveň novinář uznává obecnou únavu z evropských zemí z ukrajinských problémů. „Ona (Ukrajina) se stala ohromným dráždidlem. Jsou země, které si myslí, že je možné nějakým způsobem se Ukrajiny zbavit," řekl v rozhovoru s Vinocurem jeden z vrcholných představitelů v Bruselu.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)