Svátek má: Vladislav

Politika

Velikost textu:

Američtí analytici předpovídají novou válku na Ukrajině

Američtí analytici předpovídají novou válku na Ukrajině

Vládní krize na Ukrajině by mohla přerůst do konflikt v měřítku, jaký je na jihovýchodě země, tvrdí analytici amerického Stratforu.

Diskuse v ukrajinském parlamentu
6.únor 2016 - 01:13

Analytici Stratfor Research Center poukázali na to, že v Kyjevě je plánována politická válka, která by nejen mohla zhoršit situaci v Donbasu, ale přímo se jí podobat.

Podle nich válka na východě země, tvrdá ekonomická recese a bolestivá úsporná opatření vedla k tomu, že lidé, stejně jako mnozí politici, vyjádřili nespokojenost s jednáním vlády. „Pomalé tempo reforem a neefektivnost vyvolaly opakující se protesty, a vedly ke snížení popularity vlády," je uvedeno v materiálu Stratforu.

WP: Ministr Abromavičius obvinil Porošenka z podpory korupce

O nutnosti změnit kabinet hovoří dokonce Jurij Lucenko, vůdce Bloku Petro Porošenka v parlamentu. Podle něj ministři budou muset odejít, ale premiér Arsenij Jaceňuk si zachová svůj post. Lucenko řekl, že v případě Jaceňukovy rezignace se situace může ještě zhoršit. „Tato rezignace může vyvolat předčasné volby a to vyžaduje drahé finanční a politické zdroje. Je v zájmu Porošenka  udržet Jaceňuka na místě premiéra, a to navzdory jeho poklesu popularity a zhoršující se situaci v zemi," dodává Stratfor.

Nicméně článek zdůrazňuje, že se od premiéra již odvrátily strany, které jsou zastoupeny v menšině v rámci vládnoucí koalice. A samotná Jaceňukova strana - Lidová fronta nešla do místních voleb, protože průzkumy veřejného mínění ukázaly, že by dostala méně než 5% hlasů.

„Tato úroveň politického boje na Ukrajině bude mít vnitřní důsledky pro zemi, ale bude také mít vliv na vztahy a jednání s Ruskem,“ upozorňuje Stratfor.

Kromě toho analytici si myslí, že politické rozmíšky ve vládnoucí koalici mohou narušit minský proces. „Diplomatické neúspěchy zase zhorší boje na linii střetu v Donbasu," předpovídá Stratfor.

„Ačkoli se východní Ukrajina zdá být jednou z hlavních arén konfrontace mezi Ruskem a Západem, klíčovou roli průběhu konfliktu roku 2016 bude hrát politický boj v Kyjevě," uzavřeli autoři materiálu.

(kou, prvnizpravy.cz, stratfor.com, foto: arch.)