Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Analytici: Spojené státy nejsou připraveny na velkou válku!

Analytici: Spojené státy nejsou připraveny na velkou válku!

Spojené státy nejsou jak technicky, tak psychicky připraveny vést rozsáhlou válku s rovnocenným nepřítelem, potvrzují američtí analytici David Barno a Nora Bensahelová.

Ilustrační foto
2.únor 2016 - 21:23

Velikost, organizace a globální poloha vojenské mašinérie USA po konci studené války neodpovídají riziku velké a krvavé války, tvrdí analytici školy International Service na American University Nora Bensahelová a generál David Barno v důchodu. Uvedli to v článku pro portál War on the Rocks.

„Dnes, prakticky nikdo v žebříčku níže plukovníka nikdy sloužil v armádě, která by měla před rovnocenného a sebou stejnou silou nepřítele, a nikdy nečelili reálné vyhlídce na vedení globální války, aby chránili životně důležité zájmy státu, nebo dokonce jeho přežití," píše Barno a Bensahelová

I když je pravděpodobnost takové rozsáhlé války je nízká, zvyšuje se kvůli nepokojům a rostoucímu extremismu a agresivitě velkých států, a důsledky takové války mohou být obrovské, domnívají se autoři. Podle nich i dnešní konflikty, stejně jako menší případné války mohou přerůst v  nepředvídatelný konflikt a jednoduše vyžadují, aby Ministerstvo obrany vyžaduje mobilizovalo veškeré dostupné zdroje a čas.

Válka bezmála třicetiletá

Barno a Bensahelová označují přitom řadu významných nedostatků, které musí Pentagon odstranit, pokud chce být připraven na konflikt na této úrovni.

První slabinou vojenské amerického systému je přesně naváděná munice a pokročilé zbraně. Podle analytiků, většina dostupných zbraní bude zničena v prvních týdnech války, protože jsou zakoupeny v omezeném množství a vyžadují urgentní doplnění.

Podobně může být v první fázi bojů zničeno mnoho bojových strojů, ať už letadel, dronů, ponorek nebo pozemních zařízení. Zbývající jednotky mohou být zastaralé nebo je může ukořistit nepřítel, a ty musí být okamžitě nahrazeny nebo zrušeny. Vzhledem k tomu, k výrobě většiny vybavení jsou potřebné měsíce a roky, měl by být vojensko-průmyslový komplex připraven k urychlení výroby.

Pentagon by měl vypracovat plány pro případ velké války, pečlivě posoudit slabiny ozbrojených sil a jejich potřeby. Kromě toho musí být připraven v krátkém čase připravit, vybavit, poskytnout velení novou armádu (ta dnešní by počtem nestačila), a vybavit ji zásobami pro měsíce nebo dokonce roky, dokud se boje neukončí.

Podle autorů, se mohou Spojené státy americké stát nejzranitelnější zemí vůči kybernetickým útokům, protože jejich vojenské, vládní a obchodní funkce závisí na elektronice. Americká armáda si proto musí ponechat technologickou převahu.

A konečně, dnes nejsou Američané psychologicky připraveni na takovou válce, velké škody a těžké ztráty, ale takovou potřebnou odolnost nelze vyvinout předem, ta se vytváří pouze ve válce, uzavřeli analytici.

(kou, prvnizpravy.cz, warontherocks.com, foto: arch.)