Svátek má: Bedřich

Politika

Velikost textu:

Analytici: USA nebudou moci vzdorovat „jadernému asijskému obru"

Analytici: USA nebudou moci vzdorovat „jadernému asijskému obru"

Činnost Číny v Jihočínském moři vyvolává znepokojení mnoha zemí. Spojené státy a Japonsko mohou konat společné kroky, ale je nepravděpodobné, že se budou schopny vyrovnat s jadernou velmocí Východu, tvrdí analytici.

Ilustrační foto
16.březen 2016 - 01:11

Čínské akce v Jihočínském moři vyvolávají znepokojení v regionu, v Evropě a ve Spojených státech. Pozorovatelé National Interest a Investor´s Business Daily snaží přijít na to, jak by američtí diplomaté a armáda by mohly zvrátit rostoucí sílu Číny.

Letos na jaře Mezinárodní rozhodčí soud v Haagu zváží nárok na Filipín na sporné ostrovy v Jihočínském moři. S největší pravděpodobností se rozhodne ve prospěch Manily.

Ale není jisté, zda rozhodnutí soudu bude moci změnit strategii, kterou prosazuje Si Ťin-pching, píše National Interest. Čínský nárok na ostrovy byl aktivně podpořen populací. Kromě toho Čína naznačila, že nebude vázána žádným verdiktem.

I když bude legitimita čínského tvrzení zpochybněna, co dál?

Čína může vytvořit nové identifikační pásmo protivzdušné obrany – podobně jako ve Východočínském moři, předpokládá spolupracovník Centra pro strategická a mezinárodní studia, John Hemmings.

V tomto případě pro USA a jeho spojence Japonsko bude mít zásadní vliv přijetí společných opatření. Prvním strategickým krokem by bylo ignorování nově vytvořených zón americkým námořnictvem a letectvem.To by sloužilo jako model pro Japonsko. Možná, že americko-japonská aliance bude schopna přilákat Austráli a Filipíny. Všichni obávali tlačit Čínu do rohu čtyřstranným jednáním, uvedl John Hemmings.

Nicméně, tyto akce budou pouze zvyšovat napětí, a ve skutečnosti americko-japonská aliance nemůže udělat nic, aby zabránila Číně a pokračovat v realizaci své strategie, kromě rozpoutání války.

Ještě méně méně optimističtí jsou odborníci z deníku Investor´s Business Daily.

Pokud jde o čínské aktivity v Jihočínském moři, publikace poznamenala, že to bylo možné jen díky výstavbě více než půl tuctu umělých ostrovů. Na ostrovech Čína rozmístila radary a v okolních vodách hlídkují válečné lodě. Čína rovněž nasadila „vysoce výkonné vojenské síly, včetně moderních stíhaček".

Čína „odpovídá" americkému námořnictvu demonstrací stíhaček

Ředitel americké Národní zpravodajské služby Jamese Clapper řekl, že do začátku roku 2017 bude moci Čína rozvinout v regionu výkonné obranné a útočné prostředky.

Konečným cílem této strategie je realizace „čínského snu" o oživení velkého čínského národa. A je nepravděpodobné, že někdo bude moci v tom Číně zabránit.

„Čína bude využívat své šance: měkkost jediné globální supervelmoci za Obamy, vidí, že když nemůžeme ukončit válku v Iráku a Afghánistánu, rozhodně nebudeme schopni odolat agresi asijského jaderného obra," uzavírá Investor´s Business Daily.

(kou, prvnizpravy.cz, foto: arch.)