Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Asad: Úplné příměří v Sýrii je nemožné!

Asad: Úplné příměří v Sýrii je nemožné!

Prezident Bašár Asad považuje za nemožné úplné příměří mezi válčícími stranami v Sýrii. Varuje, že by to mohlo posílit teroristy.

Bašár Asad, syrský prezident
16.únor 2016 - 22:03

Ve svém projevu k členům Národního svazu právníků syrský prezident připustil, že zbraně by mohly být použity i během příměří, neboť tato doba by neměla být zneužita k posílení pozic teroristů. Zdůraznil, že Sýrie nemá jinou možnost, než vyhrát válku, uvedl portál eadaily.com s odkazem na Euronews.

„Až dosud jsme slyšeli požadavky na příměří během týdne. No, kdo může zaručit všechny podmínky pro příměří v týdnu? Nikdo. Kdo se bude zabývat teroristy, pokud teroristická organizace odmítne dodržovat příměří. A kdo se jich zeptá?" položil otázky.

Asad přitom označil Turecko a Saúdskou Arábii za loutky USA. Podle něj nemohou tyto dvě země nezávisle rozhodovat o zahájení pozemní operace v Sýrii.

Kerry hrozí Asadovi pozemní akcí: nebudeme sedět jako idioti!

„Ony jen plní rozkazy. Jejich rolí je vystupovat s hlasitými prohlášeními, aby nás zkoušely a vydíraly, půjdeme-li k novému kolu jednání; hrozí nám pozemní invazi, pokud nebudeme souhlasit s ústupky. Pokud bychom na to přistoupili, tak by již rozhodli o invazi, alespoň před několika měsíci," zdůraznil.

Podle Asada není válka vnitřním konfliktem Sýrie. Podle něj má celosvětový význam a dopad na zájmy mnoha zemích a byla iniciována zvenčí.

Jak bylo již oznámeno, členové Mezinárodní skupiny Support (MTT) se na setkání v Mnichově 12. února dohodli, že k přerušení bojů dojde během jednoho týdne po potvrzení syrské vlády a opozice a souvisejících konzultací. Dohodli se také, že využijí svého vlivu na všechny strany na zemi, aby spolupracovaly v koordinaci s Organizací spojených národů na okamžitém přístupu humanitární pomoci do Sýrie.

(kou, prvnizpravy.cz, eadaily.com, foto: arch.)